Cristiano Ronaldo Campionatul Mondial Campionatul Mondial Qatar 2022 portugalia - Elvetia CM 2022
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Marti 06 Decembrie 2022, 23:20
Data actualizarii: Marti 06 Decembrie 2022, 23:54

Cristiano Ronaldo a intrat pe teren tocmai în minutul 74, în Portugalia - Elveția, 6-1, din sferturile Campionatului Mondial.

Portugalia a terminat prima în Grupa H a Campionatului Mondial, din care mai făceau parte Coreea de Sud, Urugay și Ghana. Cele 6 puncte obținute i-au făcut pe lusitani să o întâlneacă în optimile competiției pe Elveția, pe care au zdrobit-o cu 6-1. Numai că Fernando Santos (68 ani) a surprins. Selecționerul Portugaliei l-a lăsat pe Cristiano Ronaldo (37 ani) pe banca de rezerve și a optat în atac pentru titularizarea lui Goncalo Ramos (21 ani), care a marcat trei goluri.

Cristiano Ronaldo a atras toate privirile la Portugalia - Elveția 6-1

Cu toate acestea, toate privirile au fost asupra lui Cristiano Ronaldo, încă de la intonarea imnului. Chiar dacă la început a fost deranjat că a fost rezervă, deținătorul a 5 Baloane de Aur s-a bucurat la fiecare reușită a colegilor săi și s-a grăbit să-i îmbrățișeze.

În cele din urmă, Fernando Santos l-a introdus pe teren în minutul 74, când scorul era 5-1, chiar în locul omului care a marcat trei goluri, Goncalo Ramos. Intrat pe teren în urarele întregului stadion, Cristiano Ronaldo nu a izbutit să marcheze, cu toate că Portugalia a mai punctat o dată prin Rafael Leao (25 ani), în minutul 90+2.

În sferturile Campionatului Mondial Portugalia o va întâlni pe Maroc, pe 10 decembrie, de la 17:00, LIVE TEXT pe www.sport.ro