Golul Argentinei care l-a lăsat cu gura căscată pe Nicolae Dică: „Asta e o fază genială”

Argentina - Franta Nicolae Dica qatar 2022 CM 2022 Nicolae Dică
Vali Andronescu
Data publicarii: Luni 19 Decembrie 2022, 21:07
Data actualizarii: Luni 19 Decembrie 2022, 21:06

Sud-americanii s-au impus în marea finală de la Campionatul Mondial din Qatar împotriva Franței la loteria penalty-urilor (3-3, 4-2 d.l.d).

În minutul 36, Argentina a plecat pe un contraatac fulger, iar principalul jucător sud-american care s-a remarcat a fost Alexis Mac Alister. Cu asta a fost de acord și fostul antrenor FCSB, Nicolae Dică, care a vorbit despre faza respectivă, catalogând-o drept „genială”.

„Ce face Mac Allister. 80 la sută din golul Argentinei i se datorează lui. Aduce mingea în zona centrală, joacă din prima pe Messi şi pleacă mai departe.

Acolo trebuie să ai inteligenţă. Să faci faza asta... să fii cu spatele la poartă, să dai din prima pentru Messi, să pleci mai departe, apoi să dai pasă de gol. Asta e o fază genială. Eu zic că 80 la sută din gol i se datorează lui”, a spus Dică, potrivit Orange Sport.

Argentina - Franța 3-3 (4-2 d.l.d.)

Argentina a început fantastic finala Campionatului Mondial din Qatar. Lionel Messi a deschis scorul din penalty (minutul 23), iar Di Maria a majorat diferența (minutul 36). Sud-americanii au controlat excepțional partida, până în minutul 80.

Francezii au beneficiat de o lovitură de pedeapsă, iar Kylian Mbappe a redus din diferență. Un singur minut mai târziu, starul lui Paris Saint-Germain a restabilit egalitatea și a trimis meciul în prelungiri.

Lionel Messi a readus-o pe Argentina pe culmile victoriei în minutul 108, dar același Kylian Mbappe a restabilit egalitatea și a ajutat „Cocoșul galic” să ajungă la loteria penalty-urilor.

Acolo, sud-americanii s-au impus catastrofal. 4-2 s-a terminat, după ce Martinez a parat lovitura lui Kingsley Coman, iar Tchouameni a trimis mult pe lângă poartă.

Argentina a devenit, astfel, campioana mondială la turneul final, ediția 2022, din Qatar!