Finala în care Messi își poate desăvârși opera! Ce recorduri poate doborî în ultimul act din Qatar

Lionel Messi Campionatul Mondial din Qatar nationala argentinei CM 2022
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Duminica 18 Decembrie 2022, 14:04
Data actualizarii: Duminica 18 Decembrie 2022, 14:14

Argentina și Franța se întâlnesc în finala Campionatului Mondial din Qatar, primul turneu final organizat în Orientul Mijlociu.

Meciul are o însemnătate aparte pentru Lionel Messi, care ar putea cuceri pentru prima oară în istorie, dar este și la un pas de stabilirea unor noi recorduri.

Recordurile pe care le poate doborâ Lionel Messi în finală

• Cele mai multe meciuri jucate la Mondiale (acum are 25, la fel ca Matthaus);
  • Cele mai multe minute jucate la Mondiale (acum are 23 de minute mai puține decât Maldini);
  • Cele mai multe assist-uri la Mondiale (acum are 8, la fel ca Maradona)
  • Cele mai multe goluri la turneele finale (acum are 24, unul mai puțin decât Ronaldo Nazario)
  • Cele mai multe goluri+assist-uri la CM (acum are 19, la fel ca Ronaldo, Klose și Gerd Muller)
  • Primul jucător din istorie care înscrie în „optimi”, „sferturi”, semifinale și finală la CM
  • Cel mai vârstnic marcator al unui hat-trick la CM (momentan, CR7 deține recordul, din 2018)
  • Primul fotbalist care câștigă titlul de „Player of the tournament” la CM de două ori

Lionel Messi, căpitanul Argentinei, va juca a doua sa finală de Cupă Mondială, după cea pierdută în 2014 în faţa Germaniei (0-1, după prelungiri), acesta fiind singurul trofeu care îi lipseşte din palmares.

Argentina şi Franţa s-au întâlnit de trei ori la Cupa Mondială, ''Les Bleus'' având câştig de cauza la ultima confruntare, în 2018, când s-au impus cu 4-3 în optimile de finală. Argentina a câştigat primele două dueluri, în 1930 şi 1978.

În total, cele două echipe s-au înfruntat de 12 ori, Argentina având şase victorii, iar Franţa trei. Sud-americanii au marcat 15 goluri, iar francezii 11.