VIDEO Cele mai tari secvențe cu fanii Marocului după eliminarea Spaniei de la Campionatul Mondial din Qatar

Maroc - Spania naționala Marocului qatar 2022 CM 2022
Vali Andronescu
Data publicarii: Marti 06 Decembrie 2022, 20:52
Data actualizarii: Marti 06 Decembrie 2022, 20:51

Africanii s-au calificat în sferturi după ce au eliminat-o pe Spania la loviturile de departajare (0-0 / 3-0 d.l.d.).

Imediat după ce s-a terminat meciul, suporterii Marocului au început să cânte, să strige și să se simtă bine în afara stadionului.

Până și palestinienii au sărbători avansarea Marocului mai departe cu tone de aplauze și fluturări ale steagurilor ambelor țări.

Capitala Marocului, Rabat, a „erupt”, după ce naționala dirijată de selecționerul Walid Regragui s-a calificat pentru prima dată în istorie în sferturi.

Cum s-au bucurat marocanii la golul lui Hakimi? Clar nu cum au făcut-o spaniolii la ratările elevilor lui Luis Enrique.

Undeva, în Maroc:

Spania s-a bătut cu africanii cot la cot 120 de minute, cu ratări peste ratări de ambele părți. Chiar dacă elevii lui Luis Enrique au forțat pe final evitarea loviturilor de departajare, portarul Marocului, Bono, tot nu a putut fi înfrânt, iar totul a ajuns să se decidă la 11 metri.

Sabiri, Ziyech și Hakimi au fost cei trei marcatori pentru africani. Bono a fost incredibil și a salvat trei lovituri de penalty. Maroc a trecut, astfel, pentru prima dată în istorie în sferturile de finală. Naționala a mai ajuns doar în 1986 până în optimi.