FOTO Kylian Mbappe a reacționat imediat! Mesajul transmis prietenului Hakimi, după ce Maroc s-a calificat în sferturile de la Mondial

kylian mbappe Achraf Hakimi Campionatul Mondial Qatar 2022 Maroc sferturi campionatul mondial CM 2022
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Marti 06 Decembrie 2022, 20:12
Data actualizarii: Marti 06 Decembrie 2022, 20:23

Spania a fost eliminată în optimile de finală ale Campionatului Mondial de fotbal din Qatar.

Maroc s-a calificat în premieră în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins Spania cu 3-0 la loviturile de departajare, pe Education City Stadium din Doha, într-un meci din optimile de finală,  încheiat cu 0-0 după prelungiri.

Campioana mondială din 2010 a părăsit Cupa Mondială la fel ca în urmă cu patru ani, când era eliminată în optimi de Rusia, tot la loviturile de departajare (3-4).

Echipa antrenată de Luis Enrique a avut o evoluție dezamăgitoare, făcând unul dintre cele mai slabe meciuri din ultima vreme, fapt confirmat de statistica la finalul primei reprize: cu doar un şut la poartă, a fost cea mai slabă repriză pentru ''La Roja'' la Cupa Mondială începând din 1966.

Spaniolii au fost catastrofali la loviturile de departajare, unde Bounou a apărat şuturile lui Soler şi Busquets, iar Sarabia a trimis în bară. Marocanii au făcut diferenţa prin Abdelhamid Sabiri, Hakim Ziyech şi Achraf Hakimi, având şi o lovitură ratată (Badr Benoun).

Mesajul lui Kylian Mbappe pentru Achraf Hakimi

Cei doi jucători de la PSG au o relație de prietenie de ani buni, marocanul fiind fotbalistul cu care starul francez se înțelege cel mai bine. De altfel, Hakimi a fost primul care a aflat de decizia lui Kylian Mbappe de a-și prelungi înțelegerea cu campioana Franței.

Cu ocazia calificării Marocului în sferturile de finală de la Mondialul din Qatar, atacantul de 24 de ani i-a transmis un mesaj de felicitare bunului său prieten. Kylian Mbappe a postat două mesaje pe contul de Twitter, unul cu numele lui Achraf Hakimi și unul cu o poză în care apar amândoi și mai multe emoticoane de bucurie.