Gestul subtil cu care Achraf Hakimi l-a ironizat pe Luis Enrique. Cum l-a "răzbunat" pe Sergio Ramos, lăsat pe dinafara lotului Spaniei

Achraf Hakimi Campionatul Mondial de Fotbal Luis Enrique Maroc - Spania Sergio Ramos CM 2022
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Miercuri 07 Decembrie 2022, 07:37
Data actualizarii: Miercuri 07 Decembrie 2022, 08:11

Spania a fost eliminată în optimile de finală ale Campionatului Mondial de fotbal din Qatar.

Maroc s-a calificat în premieră în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins Spania cu 3-0 la loviturile de departajare, pe Education City Stadium din Doha, într-un meci din optimile de finală,  încheiat cu 0-0 după prelungiri.

Campioana mondială din 2010 a părăsit Cupa Mondială la fel ca în urmă cu patru ani, când era eliminată în optimi de Rusia, tot la loviturile de departajare (3-4).

Echipa antrenată de Luis Enrique a avut o evoluție dezamăgitoare, făcând unul dintre cele mai slabe meciuri din ultima vreme, fapt confirmat de statistica la finalul primei reprize: cu doar un şut la poartă, a fost cea mai slabă repriză pentru "La Roja" la Cupa Mondială începând din 1966.

Spaniolii au fost catastrofali la loviturile de departajare, unde Bounou a apărat şuturile lui Soler şi Busquets, iar Sarabia a trimis în bară. Marocanii au făcut diferenţa prin Abdelhamid Sabiri, Hakim Ziyech şi Achraf Hakimi, având şi o lovitură ratată (Badr Benoun).

Archaf Hakimi, mesaj subtil către Luis Enrique

Marocanul de la PSG a transformat lovitura de pedeapsă decisivă, iar imediat după execuție a făcut un dans pe care l-a mai arătat și alături de Sergio Ramos, la echipa de club.

Fundașul iberic a fost lăsat acasă de Luis Enrique, iar Hakimi nu a trecut cu vederea acest lucru, nici când a fost anunțat lotul, nici după victoria obținută cu Spania.

La câteva ore după prezentarea lotului ibericilor pentru Campionatul Mondial din Qatar, Archaf Hakimi a postat pe Twitter un mesaj de susținere pentru colegul său de la PSG: "Sergio Ramos este cel mai bun fundaș din lume".