FOTO Ce i-a spus Emmanuel Macron lui Kylian Mbappe după ce Franța a pierdut finala Campionatului Mondial

Emmanuel Macron Campionatul Mondial de Fotbal Franta kylian mbappe CM 2022
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Duminica 18 Decembrie 2022, 23:14
Data actualizarii: Duminica 18 Decembrie 2022, 23:28

Argentina a cucerit al treilea titlu mondial după ce a învins Franţa cu scorul de 4-2 la loviturile de departajare, în finala Cupei Mondiale din Qatar, în care scorul a fost egal, 3-3 (2-0, 2-2), la capătul prelungirilor, pe Lusail Stadium din Al Daayen.

Echipa Albiceleste şi-a trecut în palmares astfel al treilea său titlu mondial, după cele obţinute în 1978 şi 1986. Lionel Messi şi-a îndeplinit visul şi a reuşit să câştige Cupa Mondială, încununându-şi astfel o carieră incredibilă şi asigurându-şi astfel definitiv locul de frunte între cei mai mari fotbalişti ai planetei.

Lionel Messi (minutele 23 - penalty, 109) şi Angel Di Maria (minutele 36) au marcat pentru Argentina, în timp ce fenomenalul Kylian Mbappe a înscris toate golurile Franţei (minutele 80 - penalty, 81, 118 - penalty). La loviturile de departajare, Messi, Dybala, Paredes şi Montiel au fost cei care au adus trofeul aproape, de la francezi marcând Mbappe şi Kolo Mouani, în timp ce Coman şi Tchouameni au ratat.

Declarațiile lui Emmanuel Macron după finala pierdută de Franța

Președintele Franței a fost prezent la finala Campionatului Mondial, alături de soția sa, Brigitte Macron. Acesta a făcut parte din comitetul care a oficializat festivitatea de premiere, ocazie cu care a avut și un scurt schimb de replici cu Kylian Mbappe.

"Este extraordinar ceea ce a făcut Kylian Mbappe, dar și ce a făcut toată echipa. Mbappe este un jucător mare, dar este tânăr. I-am spus că are doar 23 de an, a fost cel mai bun marcator de la Cupa Mondială, a câștigat o Cupă Mondială, a mai jucat o finală.

Și eu eram la fel de trist ca și el. I-am spus că ne-a făcut pe toți foarte mândri, iar în cele din urmă, am pierdut un meci de fotbal. Am fost foarte aproape, așa e în sport", a spus Emmanuel Macron.