FOTO ȘI VIDEO Brazilia, OUT de la Cupa Mondială. Cum au reacționat fanii argentinieni

brazilia out de la mondial Brazilia Cupa Mondiala CM 2022
Data publicarii: Vineri 09 Decembrie 2022, 19:55
Data actualizarii: Vineri 09 Decembrie 2022, 20:19

Croaţia a învins, vineri seara, reprezentativa Braziliei, scor 1-1 (4-2), la loviturile de departajare şi s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale din Qatar.

Gary Lineker, fostul mare atacant al naționalei Angliei, e prezent în Qatar, la Cupa Mondială, de unde transmite pentru televiziunea la care e expert, BBC.

Prezent pe stadion înaintea celui de-al doilea sfert de finală, Argentina - Olanda, Lineker a prezentat cu un clip video modul în care fanii argentinieni, mari rivali ai reprezentativei Braziliei, au celebrat eliminarea echipei lui Tite.

Brazilia, OUT! VIDEO Cum au reacționat argentinienii

În momentul în care a Marquinhos a ratat penalty-ul care a consfințit calificarea Croației în semifinale, freneticii suporteri ai Pumelor au urlat de bucurie, întrucât urmăreau pe telefoane loviturile de departajare de la meciul formației lui Tite.

• Argentina întâlnește Olanda, de la 21:00, în cel de-al doilea sfert de finală de la Campionatul Mondial din Qatar. Dacă vor trece de trupa lui Louis van Gaal, Messi și colegii lui vor da piept cu Croația în semifinalele turneului final.

Primul gol al meciului a fost înscris de Neymar, în minutul 105+1, când a primit o pasă de la Lucas Paqueta, a trecut de Sosa, l-a driblat şi pe Livakovic deschizând scorul. A fost al 77-lea gol al lui Neymar pentru echipa naţională a Braziliei, jucătorul lui PSG egalându-l astfel pe Pele în clasamentul golgeterilor all-time ai Selecao.

Croaţii au egalat în minutul 117 al meciului, la o acţiune purtată de Orsic, pe partea stângă, acesta a centrat şi Petkovic a reluat din prima în poarta lui Allison, mingea fiind deviată de Marquinhos. A fost singurul şut pe poartă al croaţilor.

La loviturile de departajare Livakovic a apărat şutul lui Rodrygo, iar Marquinhos a trimis în bară, în timp ce pentru croaţi au înscris Vlasic, Majer, Modric şi Orsic.