CM 2022 | Croația - Brazilia 1-1, (4-2) | Neymar&co, eliminați de la Campionatul Mondial! Livakovic, imperial și la loviturile de departajare

Live text: Croatia - Brazilia
Mihnea Stefan
Data publicarii: Vineri 09 Decembrie 2022, 19:28
Data actualizarii: Vineri 09 Decembrie 2022, 19:58

Brazilia este eliminată în sferturile Campionatului Mondial de către Croația. Sud-americanii au fost învinși la loviturile de departajare, 2-4.

Final

Croația se impune la loviturile de departajare, 4-2, și ajunge în semifinalele Campionatului Mondial.

Penalty

A patra lovitură Brazilia: Marquinhos ratează lovitura decisivă, iar Croația este în semifinalele Campionatului Mondial.

Penalty

A patra lovitură Croația: Orsic execută chiar lângă bară și marchează. Brazilienii sunt obligați să însrie!

Penalty

A treia lovitură Brazilia: Pedro îl păcălește pe Livakovic și reduce din diferență. E 3-2 pentru Croația.

Penalty

A treia lovitură Croația: Modric marchează fără probleme și face 3-1 pentru naționala sa.

Penalty

A doua lovitură Brazilia: Casemiro bate puternic și duce scorul la 2-1 pentru Croația.

Penalty

A doua lovtură Croația: Majer șutează pe centru și îl învinge pe Alisson.

Penalty

Prima lovitură Brazilia: Rodrygo execută în stânga lui Livakovic, iar portarul croaților îi apără șutul!

Penalty

Prima lovitură Croația! Vlasic șutează pe centru și înscrie!

MIN '120+2
Final

Finalul celor 120 de minute. Cele două echipe vor executa loviturile de departajare.

MIN '117
Gol

GOOOL Croația! Bruno Petkovic expediază primul șut pentru croați în minutul 117. Atacantul îl învinge pe Alisson și face 1-1.

GOOOL Croația! Bruno Petkovic expediază primul șut pentru croați în minutul 117. Atacantul îl..._3222
1-1
MIN '105+2
Gol

GOOOL Brazilia! Neymar străpunge apărarea croaților, îl driblează pe Livakovic și deschide scorul pentru Brazilia.

GOOOL Brazilia! Neymar străpunge apărarea croaților, îl driblează pe Livakovic și deschide scorul..._3219
0-1
MIN '90+4
Final

Final. Meciul va avea nevoie două reprize a câte 15 minute pentru a se decide câștigătoarea. Dacă și în minutul 120 va fi egalitate, cele două echipe vor executa lovituri de departajare.

MIN '76
Ratare

Ocazie Brazilia! Neymar scapă din nou singur cu Livakovic, dar portarul croat respinge uluitor cu genunchiul.

Ocazie Brazilia! Neymar scapă din nou singur cu Livakovic, dar portarul croat respinge uluitor cu..._3216
MIN '66
Ratare

Ocazie Brazilia! Lovren și Gvardiol nu se înțeleg, iar Paqueta le fură mingea. Mijlocașul lui West Ham șutează puternic spre poartă, însă Livakovic are o nouă paradă de vis!

Ocazie Brazilia! Lovren și Gvardiol nu se înțeleg, iar Paqueta le fură mingea. Mijlocașul lui..._3214
MIN '55
Ratare

Ocazie Brazilia! Richarlison se descotorosește de doi adversari și îi pasează ideal lui Neymar. Numai că Livakovic îi blochează brazilianului șansa de a deschide scorul.

Ocazie Brazilia! Richarlison se descotorosește de doi adversari și îi pasează ideal lui Neymar...._3213
MIN '48
Ratare

Ocazie Brazilia! Vinicius profită de eroarea din apărarea croaților și rămane singur cu Livakovic. Înainte de a se ridica fanionul, din cauza unei poziții de offside, portarul are o nouă intervenție excelentă!

Ocazie Brazilia! Vinicius profită de eroarea din apărarea croaților și rămane singur cu Livakovic...._3212
MIN '47
Ratare

Ocazie Brazilia! Richarlison deviază mingea trimisă de Paqueta, dar Livakovic este autorul unei parade extraordinare!

Ocazie Brazilia! Richarlison deviază mingea trimisă de Paqueta, dar Livakovic este autorul unei parade..._3211
MIN '45+1
Pauza

Pauză.

MIN '42
Ratare

Ocazie Brazilia! Neymar execută pe poartă lovitura liberă obținută de Vinicius, dar șutul este pe direcția lui Livakovic.

Ocazie Brazilia! Neymar execută pe poartă lovitura liberă obținută de Vinicius, dar șutul este..._3209
MIN '21
Ratare

Ocazie Brazilia! Neymar ia o acțiune pe cont propriu, dar șutul brazilianul este moale, iar Livakovic reține fără probleme.

Ocazie Brazilia! Neymar ia o acțiune pe cont propriu, dar șutul brazilianul este moale, iar Livakovic..._3208
MIN '1
Inceput

A început meciul.

09-12-2022 16:47

Croația - Brazilia, echipele de start

Lineup

Croația: Livakovic - Juranovic, Lovren, Gvardiol, Sosa - Brozovic - Kovacic, Modric - Pasalic, Kramaric, Perisic
Rezerve: Grbic, Ivusic - Brisic, Budimir, Erlic, Jakic, Livaja, Majer, Orsic, Petkovivc, Stanisic, Sucic, Sutalo, Vida, Vlasic
Antrenor: Zlatko Dalic

Brazilia: Alisson - Militao, Marquinhos, Silva, Danilo - Casemiro - Paqueta, Neymar - Raphinha, Richarlison, Vinicius Junior
Rezerve: Ederson, Weverton - Alex Sandro, Antony, Bremer, Bruno Guimaraes, Dani Alves, Everton Ribeiro, Fabinho, Fred, Martinelli, Pedro, Rodrygo
Antrenor: Tite

09-12-2022 11:30

Croația - Brazilia, LIVE TEXT de la 17:00

Vicecampioana mondială s-a calificat în sferturile de finală la capătul unui meci epuizant împotriva Japoniei, decis la loviturile de departajare, după o prestație bună a portarului Dominik Lovakovic, care a apărat nu mai puțin de trei penalty-uri. Croația a bifat astfel a treia prezență consecutivă în sferturile de finală ale Mondialului, după ce în ultimele două turnee a ajuns în semifinale.

De cealaltă parte, Brazilia a defilat în meciul cu Coreea de Sud, impunându-se cu 4-1, și rămâne una dintre marile favorite la câștigarea trofeului. Cele două echipe s-au mai întâlnit de două ori la Mondial, în 2006 și 2014, brazilienii impunându-se în ambele întâlniri, care au avut loc în faza grupelor.

09-12-2022 11:29

Lotul Croației pentru Campionatul Mondial din Qatar

Selecționer - Zlatko Dalic

Portari - Dominik Livakovic (Dinamo Zagreb), Ivica Ivusic (Osijek), Ivo Grbic (Atletico Madrid)

Fundași - Domagoj Vida (AEK Atena), Dejan Lovren (Zenit St. Petersburg), Borna Barisic (Glasgow Rangers), Josip Juranovic (Celtic Glasgow), Josko Gvardiol (RB Leipzig), Borna Sosa (VfB Stuttgart), Josip Stanisic (Bayern Munchen), Martin Erlic (Sassuolo), Josip Sutalo (Dinamo Zagreb)

Mijlocași - Luka Modric (Real Madrid), Mateo Kovacic (Chelsea), Marcelo Brozovic (Inter Milano), Mario Pasalic (Atalanta), Nikola Vlasic (Torino FC), Lovro Majer (Rennes), Kristijan Jakic (Eintracht Frankfurt), Luka Sucic (RB Salzburg)

Atacanți - Ivan Perisic (Tottenham), Andrej Kramaric (Hoffenheim), Bruno Petkovic (Dinamo Zagreb), Mislav Orsic (Dinamo Zagreb), Ante Budimir (Osasuna), Marko Livaja (Hajduk Split)

Lotul Braziliei pentru Campionatul Mondial din Qatar

Selecționer - Tite

Portari - Alisson (Liverpool), Ederson (Manchester City), Weverton (Palmeiras)

Fundași - Danilo (Juventus), Thiago Silva (Chelsea), Marquinhos (PSG), Alex Sandro (Juventus), Dani Alves (UNAM), Eder Militao (Real Madrid), Alex Telles (FC Sevilla), Bremer (Juventus)

Mijlocași - Casemiro (Manchester United), Lucas Paqueta (West Ham United), Fred (Manchester United), Fabinho (Liverpool), Bruno Guimaraes (Newcastle United), Everton Ribeiro (Flamengo)

Atacanți - Richarlison (Tottenham), Neymar (PSG), Raphinha (FC Barcelona), Antony (Manchester United), Gabriel Jesus (Arsenal), Vinicius Junior (Real Madrid), Rodrygo (Real Madrid), Gabriel Martinelli (Arsenal), Pedro (Flamengo)