Momente senzationale in vestiarul Argentinei! Messi a innebunit de fericire, toti jucatorii au inceput sa cante IMPOTRIVA BRAZILIEI! VIDEO

Campionatul Mondial Brazilia 2014 Cupa Mondiala CM 2014
Live Blog

BraZILE de Mondial

Data publicarii: Miercuri 02 Iulie 2014, 21:40
Data actualizarii: Miercuri 02 Iulie 2014, 21:41

SFERTURI: Vineri, 4 iulie Franta 19:00 Germania; Brazilia 23:00 Columbia; Sambata: Argentina 19:00 Belgia; Olanda 23:00 Costa Rica

21:33 02 Jul

Dupa calificarea dramatica obtinuta de Argentina in fata Elvetiei, a urmat nebunia in vestiarul Argentinei. Jucatorii au inceput sa cante impotriva lui Scolari si a Braziliei: "Brazilia, cum te simtit acum?", au strigat acestia.

17:53 02 Jul

Cei de la BBC au facut o lista a recordurilor stabilite o data cu turneul final din Brazilia, competitia ajungand in faza sferturilor de finala. Considerat de multi ca fiind unul dintre cele mai spectaculoase Mondiale din ultimele 2 decenii, turneul din Brazilia a stabilit multe recorduri. BBC a alcatuit o lista cu cele mai impresionante

Un Mondial foarte activ pe social media

Cele mai importante site-uri de socializare, Facebook si Twitter, au inregistrat cifre record in ceea ce priveste interactiunile dintre utilizatori avand tema Mondialul. Un numar record de 16,4 milioane de mesaje pe Twitter au fost trimise in timpul victoriei Braziliei la penalty-uri cu Chile, inclusiv 388.985 de mesaje in timpul ultimului penalty trimis de Jara in barba, devenind cel mai discutat eveniment din istoria social media.

S-a batut astfel recordul din timpul Super Bowl 2014 si din seara alegerilor din Statele Unite din 2012. Facebook a inregistrat 1 miliard de interactiuni in timpul Mondialului, pentru prima data in istoria site-ului.

Goluri multe

Acest turneu final are sanse mari sa stabileasca un nou record de reusite la CM - mai e nevoie de 18 goluri in cele 8 meciuri ramase pana la final. Doar in faza grupelor s-au marcat 136 de goluri, depasind la acest capitol recordul stabilit la Mondialul din 2002.

Golul lui Paul Pogba contra Nigeriei a dus numarul reusitelor la 146, mai multe ca pe tot parcursul turneului din Africa de Sud 2010.

Cel mai batran

Columbia face un turneu fantastic, ajungand in faza sferturilor. Condusa pe teren de James Rodriguez, Columbia a fost singura echipa care nu avut emotii cu adevarat in optimi, castigand clar in fata Uruguay-ului. Calificata deja dupa primele 2 meciuri din grupa, Columbia si-a permis sa il trimita pe teren si pe Faryd Mondragon, cel care a devenit cel mai batran jucator care evolueaza la Mondial!

Mondragon (43 de ani) l-a depasit pe Roger Milla in 1994. Mondragon a jucat pentru prima data in tricoul nationalei din 2005

Cel mai lung, cel mai scurt

Grecia a fost eliminata dramatic la penalty-uri de catre Costa Rica, dar campioana europeana din 2004 se poate mandri cu un record - Sokratis Papastathopoulos a marcat in prelungiri golul care a readus Grecia in cartile calificarii, devenind jucatorul cu cel mai lung nume care inscrie la un Mondial! A fost primul gol la nationala dat de jucatorul Borussiei Dortmund.

De asemenea, in Brazilia s-a stabilit recordul pentru cel mai scurt nume - Jo este cel care se poate mandri cu asta.

Gyan, cel mai tare african

Ghana a fost eliminata inca din faza grupelor, insa Asamoah Gyan se poate lauda cu o performanta impresionanta. Reusita din infrangerea cu 1-2 in fata Portugaliei a fost cea de-a 6-a a lui la Mondiale pana acum, devenind golgheterul african all-time la CM.

Gyan i-a depasit pe Roger Milla, acesta fiind al 3-lea Mondial la care a marcat atacantul de 28 de ani.

14:37 02 Jul

Nebunie in Belgia, dupa calificarea in sferturi. Belgienii sunt la un meci distanta de cea mai importanta performanta din istorie, locul 4 la Mondialul din 1986, insa trebuie sa treaca de Argentina lui Messi si Di Maria.

Echipa lui Marc Wilmots a castigat cu 2-1, dupa prelungiri, meciul cu Statele Unite, in optimile de finala, gratie reusitelor lui De Bruyne si Lukaku. Calificarea in sferturi i-a scos pe strazi pe suporteri, care compara nationala de acum cu cea a lui Scifo, Ceulemans si Gerets.

Acestia au petrecut in centrul Bruxelles-ului si au imbracat celebra statuie "Manneken Pis" in echipamentul echipei nationale :)

10:35 02 Jul

Siiiiiiiiiiiii, premiul pentru cel mai prost titlu din istorie merge la The Times of India.  The name is Bond. James Rodiguez! :)

10:00 02 Jul

Nicio poveste fara happy-end!

Americanii sunt cei mai fericiti oameni de la acest Mondial, chiar daca echipa lor a parasit competitia, dupa o partida dramatica impotriva Belgiei.

"Tara s-a schimbat. Asta e noua America", este discursul desprins parca din filmele de la Hollywood al unui oficial M.L.S.

Mondialul din Brazilia este de departe momentul de varf al dezvoltarii fotbalului european in Statele Unite. Zeci de milioane de oameni au fost conectati la meciul de aseara si au fost stadioane care s-au umplut de oameni dornici sa traiasca impreuna marele eveniment al meciului de la Mondial.

Partida cu Belgia a inregistrat audiente record in State, peste finalele NBA, scrie astazi The New York Times.

"Sunt tineri care au crescut cu fotbalul european. Fie ca s-au uitat de mici la English Premier League, fie la meciurile din Major League Soccer, acestia nu au avut nevoie sa fie convinsi ca acest sport merita toata atentia. Tara s-a schimbat. Asta e noua America", a declarat Don Garber, un oficial al ligii americane de fotbal (MLS), pentru New York Times.

Intr-un sondaj facut recent in State, 14% dintre tinerii cu varste cuprinse intre 12 si 24 de ani spun ca soccer-ul este numarul 1 in topul sporturilor preferate.

30.000 de oameni au urmarit aseara partida cu Belgia pe stadionul Soldier Field din Chicago.

FIFA, impresionata de succesul CM in State

Secretarul general al FIFA, Jerome Valcke, s-a declarat impresionat de succesul pe care il are Cupa Mondiala in Statele Unite ale Americii, tara care vrea sa organizeze editia din 2026.

"Ceea ce am vazut ca se intampla pe timpul Cupei Mondiale in Statele Unite ale Americii este incredibil. Este o nebunie de necrezut, iar televiziunile fac recorduri de audienta. S-au depasit chiar audientele din NBA (n.r. - liga progesionista nord-americana de baschet). Acest lucru demonstreaza ca fotbalul devine un sport important in SUA. Vom continua sa colabarom cu federatia americana si poate SUA va organiza Cupa Mondiala din 2026", a spus Valcke la postul brazilian de televiziune SporTV.

07:59 02 Jul

Di Maria l-a facut pe un comentator argentinian sa planga in direct. Mijlocasul lui Real Madrid a inscris in prelungiri contra Elvetiei si a adus o calificare asteptata in sferturi. Comentatorul de la DirecTV Sports din Argentina, Pablo Giralt, a inceput sa planga in direct de emotie. Argentina va juca in sferturile de finala contra Belgiei.

07:57 02 Jul

28.000 de fani americani au vazut meciul Belgia - SUA de pe stadionul Soldier Field din Chicago.

07:49 02 Jul

Presedintele SUA a urmarit cu sufletul la gura meciul din optimi cu Belgia de la Cupa Mondiala. Liderii americani au dat o petrecere la Casa Alba si au urmarit impreuna partida.

07:48 02 Jul

Ingerul pazitor din poarta Americii, Tim Howard, a facut un meci istoric in fata Belgiei, dar n-a reusit sa se opuna golurilor marcate de Bruyne si Lukaku. Howard a parat 16 de suturi pe toata durata partidei, iar americanii au respins in total 26 de suturi. Belgienii au trimis de 39 de ori spre poarta americanilor. Portarul american Tim Howard are o poveste unica in fotbal. Sufera de Sindromul Tourette. AICI e povestea lui pe larg.

07:42 02 Jul

Argentina si Belgia sunt ultimele doua echipe calificate in sferturi de finala la Cupa Mondiala.

Argentina a invins Elvetia cu 1-0, dupa prelungiri. Click aici pentru REZUMAT

Belgia a invins SUA cu 2-1, tot dupa prelungiri. Vezi REZUMAT