VIDEO Samba la Cupa Mondiala! Brazilia 3-0 Chile! Duel cu Olanda in sferturi!

Brazilia Chile Cupa Mondiala CM 2010
Data publicarii: Luni 28 Iunie 2010, 23:18
Data actualizarii: Luni 28 Iunie 2010, 23:23

CLICK AICI PENTRU REZUMAT

Brazilia a dansat pe teren in optimile de finala cu Chile. Oamenii lui Dunga au castigat cu 3-0 si vor da peste Olanda in sferturi.

Chilienii au inceput mai bine si au avut doua ocazii prin Alexis Sanchez, insa atacantul lui Udinese a fost blocat de fundasii brazilieni.

Brazilia a jucat relaxata si i-a asteptat pe chilieni sa iasa la joc, insa scorul a fost deschis dupa o faza fixa.

Juan a trimis mingea in plasa cu o lovitura de cap in minutul 34, dupa un corner batut excelent de Maicon la 7 metri.

Deschiderea de scor i-a dat de tot peste cap pe jucatorii din Chile pentru ca Luis Fabiano a marcat din nou pana ca elevii lui Bielsa sa isi revina din soc, in minutul 37.

De data asta, Robinho si Kaka au iesit la rampa, cu un schimb de pase letale si o lansare pentru Luis Fabiano, care a ramas sigur cu portarul Bravo si a inscris.

A fost 2-0 la pauza, iar Dunga si oamenii lui erau linistiti. Chile nu dadea semne ca poate sa revina in meci.

Robinho a reusit si el sa inscrie, dupa o faza superba reusita de Ramires. Acesta a avut o cursa de aproape 50 de metri pe centrul terenului, i-a pasat lui Robinho la marginea careului, iar jucatorul lui Manchester City imprumutat la Santos a marcat.
Era minutul 59 si Brazilia deja sarbatorea calificarea in sferturi.

Robinho a mai marcat odata, insa golul sau a fost anulat pe motiv de offside. El a fost ales pe site-ul FIFIA omul meciului!

Echipele de start:

Brazilia: 1. Julio Cesar - 2. Maicon, 3. Lucio, 4. Juan, 6. Bastos - 13. Dani Alves, 8. Gilberto Silva, 18. Ramires - 10. Kaka (20. Kleberson '81) - 9. Luis Fabiano (21. Nilmar '76), 11. Robinho (16. G. Melo '85). Antrenor: Carlos Dunga.

Chile: 1. C. Bravo - 4. Isla (20. Millar '62), 5. Contreras (21. Tello '46), 18. Jara, 2. Fuentes - 8. Vidal, 6. Carmona, 15. Beausejour - 7. A. Sanchez, 9. H. Suazo, 11. M. Gonzalez (10. Valdivia '46). Antrenor: Marcelo Bielsa.

Cartonase galbene: Kaka '30, Ramires '72 / Vidal '47, Fuentes '68, Millar '80.

Partida a fost arbitrata la centru de englezul Howard Webb, ajutat la linii de compatriotii sai, Darren Cann si Michael Mullarkey. Arbitru de rezerva a fost suedezul Martin Hansson

Brazilia - Olanda va fi sfertul de finala.