VIDEO Razbunare pentru toate umilintele din istorie! Anglia 1-4 Germania!

CM 2010
Data publicarii: Duminica 27 Iunie 2010, 18:49
Data actualizarii: Luni 28 Iunie 2010, 00:06

CLICK AICI PENTRU REZUMAT

Anglia a fost umilita de Germania in optimile Cupei Mondiale, dupa un meci care va ramane in istorie.

Nemtii au inceput excelent partida. Au atacat constant si s-au trezit ca au insris. In minutul 21, Neuer a degajat o minge pana in careul advers la Klose, atacantul neamt i-a luat fata fundasului Upson si a sutat direct in plasa.

Englezii nu s-au mai regasit si fost condusi cu 0-2 dupa jumatate de ora. Ozil a marcat in minutul 32, dupa o pasa a lui Klose si un sut printre pricioarele lui Calamity James.

Anglia parea la pamant, insa oamenii lui Capello au avut puterea sa revina. Chiar omul care a gafat ca un copil, Upson, a inscris. El s-a inaltat la un corner peste fundasii nemti si a trimis mingea in plasa. Era minutul 38, iar Anglia incepea sa spere.

Un minut mai tarziu, Lampard a reusit si egalarea! Soc pentru englezi insa, arbitrul n-a validat golul. A fost razbunarea istoriei, pentru ca mijlocasul lui Chelsea a sutat exact ca in 1966, dar de data aceasta mingea trimisa de el a trecut de linia portii. Toata lumea a vazut asta, mai putin arbitrul.

Repriza s-a incheiat cu nemtii in avantaj, dar cu oamenii lui Capello in atac. Dupa pauza. Lampard a lovit din nou bara cu o torpila de la peste 30 de metri. A fost cea mai mare ocazie a englezilor de egalare.

Totul s-a incheiat pentru englezi in minutul 67, cand Thomas Muller a ajuns in careu si l-a executat cu sange rece pe David James.

Nemtii nu s-au lasat. Au vrut sa razbune un alt moment istoric, celebrul 1-5 de la Munchen din 2001.

Muller a marcat din nou, dupa un contraatac superb declansat de Mesut Ozil, in minutul 69.

Englezii n-au mai avut putere sa mai atace, iar partida s-a incheiat cu victoria istorica a Germaniei, scor 4-1. Muller a fost declarat omul meciului.

Germania s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Mondiale pentru a opta oara consecutiv si pentru a 15-a oara in 17 participari la turneele finale.

Pentru a treia oara intr-un meci direct, Germania a eliminat un adversar istoric, la fel ca in sferturile de finala in 1970 si in semifinale in 1990.

Englezii au ratat pentru a treia oara consecutiv calificarea in sferturile de finala ale unui turneu final. Si esueaza in obiectivul castigarii unui al doilea titlu, dupa cel din 1966, obtinut contra Germaniei.

Echipele de start:

Germania: 1. Neuer - 16. Lahm, 3. Friedrich, 17. Mertesacker, 20. Boateng - 13. Muller (15. Trochowski '72), 7. Schweisteinger, 6. Khedira, 10. Podolski - 8. Ozil (. Kiebling '83) - 11. Klose (23. Gomez '72). Antrenor: Joachim Low.

Anglia: 1. James - 2. Johnson (17. Wright-Phillips '87), 15. Upson, 6. Terry, 3. A. Cole - 16. Milner (11. J. Cole '64), 8. Lampard, 14. Barry, 4. Gerrard - 19. Defoe (21. Heskey '71), 10. Rooney. Antrenor: Fabrio Capello.

Cartonase galbene: Friedrich '48 / Glen Johnson '81.