VIDEO Blestemul nemtilor dupa finala din '66! Lampard, gol valabil anulat cu Germania!

Data publicarii: Duminica 27 Iunie 2010, 17:35
Data actualizarii: Duminica 27 Iunie 2010, 18:32

Anglia putea sa egaleze Germania in prima repriza din optimile Cupei Mondiale, daca arbitrul vedea golul valabil marcat de Frank Lampard!

Anglia a castigat Cupa Mondiala din 1966 in prelungiri, dupa un gol fantoma marcat de in prelungiri de Hurst. Finala cu Germania s-a incheiat 2-2, iar partida a intrat in prelungiri. Hurst a trimis un sut in bara transversala iar mingea a cazut pe linia portii. Anglia a castigat, dar singurul titlu mondial al britanicilor a ramas pana astazi contestat.

Faza se aseamana la perfectie cu cea a lui Lampard din optimile Cupei Mondiale din 2010, cand mijlocasul lui Chelsea a sutat de la distanta, iar mingea a lovit bara transversala si a cazut in poarta. Faza a fost extrem de clara! Mingea a picat un metru in poarta lui Neuer.

Acest gol refuzat de arbitrul uruguayan Jorge Larrionda în minutul 38 va relansa polemica privind arbitrajul şi dezbaterea privind utilizarea imaginilor video, lucru refuzat de FIFA.

Arbitrul nu a vazut insa si a lasat jocul sa continue. In acest moment, Anglia este condusa de Germania cu 1-4.