VIDEO Argentina 3-1 Mexic! Derby cu Germania in sferturi!

Argentina Cupa Mondiala Mexic CM 2010
Data publicarii: Duminica 27 Iunie 2010, 23:22
Data actualizarii: Luni 28 Iunie 2010, 00:06

CLICK AICI PENTRU REZUMAT

Maradona a reusit sa duca Argentina in sferturile de finala ale Cupei Mondiale. Este cea mai mare performanta din cariera lui de antrenor, insa sud-americanii au fost ajutati de arbitru.

Mexicanii au inceput mai bine meciul cu Argentina. Salcido a trimis o bomba in bara in minutul 6, iar Hernandez putea sa inscrie 10 minute mai tarziu cu un sut de la 16 metri.

Inca un arbitru avea sa iasa la rampa, de daata aceasta unul celebru. Italianul Roberto Rosetti nu s-a inteles cu asistentul sau in minutul 25, cand Tevez a reluat cu capul in poarta din 6 metri un lob al lui Messi, dupa o pozitie clara de offside.

Amaraciunea a fost si mai mare pentru mexicani, care au vazut imediat reluarea pe tabela. Mexicanii au protestat, iar Rosetti a fost pe punctul de a intoarce decizia. Putea fi un moment istoric al fotbalului, dar nu s-a intamplat.

Mexicanii au cazut total dupa deschiderea scorului si s-au vazut condusi cu 0-2 in minutul 32, dupa o gafa imensa a fundasului Osorio. Acesta a pasat in fata propriului careu la Higuain, iar atacantul lui Real Madrid a patruns in fata portarului si a marcat.

Dupa pauza, Tevez avea sa reuseasca dubla in minutul 51, cu un gol fabulos. N-a mai fost vorba de nicio ilegalitate, pentru ca atacantul lui Manchester City a trimis o torpila de la 25 de metri direct in vinclul portii lui Perez.

In minutul 71, mexicanii au revenit prin tanarul atacant transferat de Manchester United, Javier Hernandez. Acesta a preluat superb pe langa aparatorii argentinieni si l-a executat pe Romero.

Era insa prea tarziu pentru Mexic. Argentina invinge cu 3-1 si se calificat in sferturi, acolo unde va da peste Germania.

Acum patru ani, Argentina a jucat cu Mexic in optimi si s-a calificat, apoi cu Germania in optimi. Nemtii au castigat atunci si s-au calificat in semifinale dupa lovituri de la 11 metri.

Echipele de start:
Argentina: 22. Romero - 15. Otamendi, 2. Demichelis, 4. Burdisso, 6. Heinze - 20. M. Rodriguez (23. Pastore '87), 14. Mascherano, 7. Di Maria (17. Jonas '79) - 11. Tevez (Veron '69), 10. Messi, 9. Higuain. Antrenor: Diego Armando Maradona.

Mexic: 1. O. Perez - 5. Osorio, 2. F. Rodriguez, 4. Marquez, 3. Salcido - 16. Juarez, 6. Torrado, 18. Guardado (9. Franco '61) - 21. Batista (7. Barerra '46), 17. Dos Santos - J. Hernandez. Antrenor: Javier Aguirre.

Cartonas galben: Marquez '28

Jucatorul meciului a fost desemnat Calros Tevez.

Partida a fost condusa de o brigada italiana, cu Roberto Rosetti la centru, ajutat de asistentii Paolo Calcagno si Stefano Ayroldi, iar sud-africanul Jerome Damon a fost rezerva.