Nu mai merge treaba! Pe ce loc a terminat fostul ministru Eduard Novak în calificări la Campionatul Mondial de paraciclism

Eduard Novak Campionatele Mondiale de paraciclism Jocurile Paralimpice de la Paris Jocurile Paralimpice din 2012 ministerul sportului Ciclism
Data publicarii: Joi 03 August 2023, 12:42
Data actualizarii: Joi 03 August 2023, 12:44

Singurul campion paralimpic al României participă în aceste zile la competiția desfășurată la Glasgow.

Românul Eduard Novak a ratat calificarea în finala probei de urmărire individuală, categoria C4, miercuri, la Campionatele Mondiale de paraciclism de la Glasgow.

Fostul ministru al Sportului, care a avut puţin timp pentru a pregăti această competiţie, a fost al 19-lea din 25 de sportivi, încheind la 33 sec 475/1000 de francezul Kevin Le Cuneff, care a obţinut cel mai bun timp, 4 min 27 sec 920/1000.

Eduard Novak participă la Mondial cu o dispensă specială

Singurul campion paralimpic al României (2012, urmărire) participă cu o dispensă specială la această competiţie, pentru că nu a evoluat şi nu a acumulat puncte în concursurile de Cupă Mondială.

Dacă va obţine puncte importante la aceste Mondiale şi la cele de anul viitor, Novak poate spera la o participare la Jocurile Paralimpice de la Paris.

Eduard Novak, multiplu campion mondial la paraciclism, va lua startul joi în proba de omnium, vineri va concura în proba de 1 km contratimp, iar duminică va evolua în cursa de scratch.