VIDEO LECTIE de civilizatie pentru Romania! Huliganul batut de portarul lui AZ, interzis pe VIATA! Primele masuri dupa scenele SOC din Olanda!

Ajax Amsterdam AZ Alkmaar Esteban Alvarado Campionate externe
Data publicarii: Joi 22 Decembrie 2011, 15:10
Data actualizarii: Joi 22 Decembrie 2011, 15:18

Cazul "Martinovic" din Olanda e judecat dur de autoritati. S-au luat deja primele masuri pentru huliganul beat care l-a atacat pe portarul Esteban Alvarado de la Alkmaar.

In primul rand, portarul eliminat dupa ce l-a lovit pe suporter a fost iertat de Comisia de Disciplina. La fel s-a intamplat si in Romania, cand Martinovic si Stanca au scapat de suspendare pentru ca s-a considerat ca integritatea lor a fost periclitata.

Clubul Ajax a luat primele masuri impotriva huliganului beat. Directorul si-a cerut scuze pentru gafa de securitate si a anuntat ca suporterul e deja interzis pe viata de pe Amsterdam Arena. "Si eu as fi facut la fel" a reactionat si legenda olandeza, antrenor la Ajax acum, Frank De Boer.

In Romania, clubul Petrolul a anuntat ca il va da in judecata pe drogatul Enache, insa nu a facut-o pana acum. Acesta se afla in arestul politiei si e judecat pentru atacul la Galamaz.

Ultrasul Olandez se afla in arestul politiei si urmeaza sa fie judecat in regim de urgenta. Il asteapta ani buni de inchisoare si interzicerea pe viata de pe stadionele din Olanda.

Alkmaar va castiga cu 3-0 meciul cu Ajax din Cupa Olandei. Meciul a fost oprit la 8 minute de la pauza, dupa ce jucatorii vizitatori au parasit terenul. "Nu ne simteam in siguranta" au motivat acestia. "Spectatorul a fost scos de stewarzi, se putea continua lejer partida" a spus arbitrul.