Soccer! Dar ce soccer! Manchester United si Real Madrid, spectacol total in Statele Unite, in fata a 110.000 de oameni: VIDEO

Real Madrid Manchester United statele unite Campionate externe
Data publicarii: Duminica 03 August 2014, 08:34
Data actualizarii: Duminica 03 August 2014, 08:53

Manchester United a invins Real Madrid in meciul amical disputat la Michigan, in fata a 110 mii de oameni.

Manchester United si Real Madrid, doua dintre cele mai titrate si cu siguranta mai bogate echipe de fotbal ale lumii, s-au intalnit, azi-noapte, pe arena "Big House" din Michigan, intr-un meci amical contand pentru turneul International Champions Cup, la care mai participa, printre altele Manchester City, Liverpool, Inter, AC Milan, AS Roma si Olympiakos.

Partida a doborat recordul de audienta al unui meci de fotbal in istoria Statelor Unite, 109.901 oameni umpland pana la refuz uriasul stadion din Michigan, al treilea cel mai incapator de pe planeta, dupa cele din Phenian, Coreea de Nord (150 de mii de locuri) si Calcutta, India (135 mii locuri).

Manchester United, fosta campioana a Angliei, care vine dupa un sezon extrem de slab, la finalul caruia nu a prins nici macar un loc de Europa League, a castigat cu 3-1 intalnirea cu echipa lui Ancelotti, Ronaldo si Gareth Bale, golurile fiind marcate de Ashely Young (2) si Chicharito.

Englezii au deschis scorul in minutul 21 al partidei dupa o serie de combinatii superbe care l-au lasat pe Young singur cu Casillas. Mijlocasul a fructificat sansa si a facut 1-0, pentru ca doar cinci minute mai tarziu Gareth Bale sa egaleze dintr-un penalty obtinut tot de el.

Acelasi Young l-a pacalit pe Casillas in minutul 37 cu un sut-centrare si a facut 2-1, stabilind scorul pauzei.

Repriza a doua a mai adus un singur gol, atunci cand mexicanul Chicharito a facut 3-1 din pasa japonezului Kagawa, cu 10 minute inainte de final.

Cristiano Ronaldo a jucat doar un sfert de ora pentru Real Madrid, acesta intrand pe final.

Real Madrid nu a castigat niciun meci amical in aceasta vara, inregistrand doua infrangeri, 1-3 cu United si 0-1 cu Roma, si un egal 1-1 cu Inter Milano.

Echipele de start:

Real Madrid: Casillas - Arbeloa, Pepe, Ramos, Nacho - Carvajal, Xabi Alonso, Illarramendi - Modric, Isco, Bale

Manchester United: De Gea - Jones, Evans, Michael Keane - Valencia, Fletcher, Mata, Ander Herrera, Young - Welbeck, Rooney