Reacția lui Karim Benzema după ce arabii l-au făcut praf în urma umilinței în fața echipei lui Cristiano Ronaldo

Karim Benzema Al-Ittihad Campionate externe
Data publicarii: Joi 28 Decembrie 2023, 14:58
Data actualizarii: Joi 28 Decembrie 2023, 15:08

Al-Ittihad a pierdut fără drept de apel meciul cu Al Nassr din etapa cu numărul 17 a primei ligi a Arabiei Saudite, scor 2-5.

Campioana en-titre din Arabia Saudită are mari probleme în acest sezon, în ciuda transferurilor stelare făcute. Al-Ittihad ocupă locul 6 în clasament, cu 28 de puncte, aproape jumătate din câte are liderul Al-Hilal, 50. Echipa condusă de Karim Benzema, adus de saudiți ca un superstar, din postura de câștigător al Balonului de Aur, a fost eliminată și în sferturile de finală ale Campionatului Mondial al Cluburilor de Al Ahly, scor 1-3.

Al-Ittihad a pierdut drastic cu Al Nassr, meci în care Cristiano Ronaldo s-a remarcat cu o „dublă”, iar Karim Benzema, care a pasat decisiv pentru golul cu care echipa sa a deschis scorul în minutul 14, a fost ținta criticilor.

Decizia radicală luată de Karim Benzema după criticile primite

După criticile primite, Karim Benzema și-a șters profilul de Instagram, pe care avea milioane de urmăritori, după ce a fost asaltat de critici din toate părțile. Deși și-a păstrat contul de Twitter, fotbalistul nu a fost extrem de activ pe platformă, scrie marca.com

Fanii arabilor l-au numit chiar 'Ben Hazima', care în spaniolă înseamnă „fiul înfrângerii”, în timp ce Walid Al-Faraj, unul dintre cei mai faimoși jurnaliști sportivi din Arabia Saudită a spus că „distanța dintre public și Benzema crește de la zi la zi. Nu a reușit niciodată să facă diferența și mai presus de asta nu face niciun efort. E de parcă ar transmite publicului 'doar mă distrez cu voi'”.

• 15 milioane de euro este cota lui Karim Benzema conform Transfermarkt.
  • 12 goluri și 5 assist-uri a reușit în 20 de meciuri jucate alături de Al-Ittihad.