Maradona. Baggio. Zanetti. Del Piero. Iti dau lacrimile cand vezi ce au putut face! 'El Pibe' a izbucnit la final: "Ce naiba?"

Data publicarii: Marti 02 Septembrie 2014, 09:18
Data actualizarii: Marti 02 Septembrie 2014, 10:10

Pe Olimpico din Roma a avut loc un meci fenomenal intre echipa lui Maradona si cea a lui Zanetti, partida in cinstea lui Papa Francisc

In fata unui stadion arhiplin pe Olimpico din Roma a avut loc o partida cu adevarat uriasa in scopuri caritabile si pentru Papa Francisc - legende precum Roberto Baggio, Diego Simeone, Carlos Valderrama sau Ivan Zamorano au revenit pe gazon in meciul dintre echipa lui Maradona si cea a lui Zanetti.

Partida a fost urmarita si de VIP-uri precum Andrea Pirlo, Samuel Eto'o, Gerardo 'Tata' Martino sau Arsene Wenger. Iar acestia si fanii prezenti la meci au avut ce sa vada - s-a terminat 6-3 iar Maradona, Valderrama si Baggio au fost din nou magici.

Juan Iturbe, noul jucator al celor de la Roma, a deschis scorul, pentru ca Baggio sa inscrie pentru 2-0 pentru echipa lui Maradona. Andrey Shevchenko a reusit sa marcheze primul gol al echipei lui Zanetti in minutul 55 pentru ca apoi Mauro Icardi sa egaleze in minutul 67. Emre Belozoglu a adus echipa lui Zanetti pentru prima oara in avantaj in minutul 70 iar Icardi a reusit dubla in minutul 77.

Roque Santa Cruz a redus din diferenta in minutul 80, insa Shevcenko si Icardi au marcat pe final si scorul final a fost 6-3 pentru echipa lui Zanetti.

Au mai jucat in acest meci: Fernando Muslera, Diego Lugano, Ivan Cordoba, Jose Chamot, Javier Zanetti, Diego Simeone, Cristian Ledesma, Carlos Valderrama, Alessandro Del Piero, David Trezeguet si Iván Zamorano, Francesco Toldo, Andrey Shevchenko, Mauro Icardi, Emre Belözoglu, Gianluigi Buffon, Gabriel Heinze, Walter Samuel, Nicola Legrottaglie, Hugo Campagnaro, Radja Nainggolan, Ricky Alvarez, Javier Mascherano, Roberto Baggio, Juan Iturbe si German Denis.

Banii incasati vor fi donati pentru proiectul 'O alternativa la viata'. La finalul partidei, Diego Maradona s-a declarat revoltat de faptul ca Mauro Icardi a jucat in acest meci! 'El Pibe' l-a criticat in trecut pe Icardi pentru faptul ca acesta a inceput o relatie cu fosta sotie a lui Maxi Lopez. "Mi s-a spus ca nu va juca! Ce naiba? Sunt nervos!" a spus Maradona.

Cel mai frumos gol a fost marcat de Roberto Baggio dupa o pasa fenomenala a lui Maradona