VIDEO Mane și De Ligt, primele goluri marcate pentru Bayern Munchen! Victorie la scor pentru nemți

Bayern Munchen Matthijs de Ligt Sadio Mane Campionate externe
Data publicarii: Joi 21 Iulie 2022, 14:38
Data actualizarii: Joi 21 Iulie 2022, 14:41

Bayern Munchen a jucat primul meci amical al verii și s-a impus cu 6-2 în fața lui D.C. United.

Partida din Statele Unite a reprezentat și debutul pentru Sadio Mane și Matthijs de Ligt în tricoul campioanei Germaniei, neerlandezul fiind pe teren chiar la câteva ore după ce a fost prezentat oficial. Fostul jucător de la FC Liverpool a deschis scorul, cu un gol marcat din penalty în minutul 5.

A fost și primul gol marcat de senegalez în tricoul bavarezilor. Marcel Sabitzer a mărit avantajul echipei sale, în minutul 12, iar Gnabry a închis tabela în prima repriză. Matthijs de Ligt a înscris în startul reprizei secunde, cu o execuție frumoasă, după o centrare la bara a doua.

Joshua Zirkzee a marcat în minutul 51 pentru 5-0, iar Skage Simonsen a reușit să înscrie pentru echipa sa, în minutul 54. D.C. United a mai marcat o dată, prin Theodore Ku-DiPietro, în minutul 83, însă Thomas Muller a închis tabela de marcaj în al doilea minut al prelungirilor.

Matthijs de Ligt, oficial la Bayern Munchen!

„Matthijs de Ligt a fost una dintre cele mai importante ținte pentru noi. Cu astfel de transferuri, obiectivele pe care le avem sunt realizabile”, a spus președintele lui Bayern, Herbert Hainer, pentru site-ul oficial al grupării bavareze.

De Ligt, internațional olandez cu 38 de selecții, a fost cumpărat în schimbul unei sume uriașe și de Juventus, în 2019. Torinezii plăteau la acel moment 85,5 milioane de euro celor de la Ajax.

În cei trei ani petrecuți la Torino, Matthijs de Ligt a jucat în 117 meciuri, a marcat opt goluri și a cucerit trei trofee: titlul în Serie A, Cupa și Supercupa Italiei.

La nivelul fundașilor centrali, printre numele grele existente deja în lotul lui Bayern se numără Lucas Hernandez și Dayot Upamecano. Bavarezii l-au pierdut în această vară pe Niklas Sule, plecat la Borussia Dortmund, liber de contract.