Le-au scos fotbalul din cap! Scorul weekendului in Europa: la pauza aveau 5-0, pana la final si-au DEMOLAT adversarii! VIDEO

Red Bull Salzburg Austria Bundesliga Grodig Campionate externe
Data publicarii: Luni 11 August 2014, 11:38
Data actualizarii: Luni 11 August 2014, 12:12

Red Bull Salzburg face legea in fotbalul din Austria. Campioana en-titre a Bundesligii s-a calificat in Play Off-ul Ligii Campionilor, iar in campionat merge "ceas".

Calificati in Play Off-ul UCL dupa 3-2 la general cu Qarabag, austriecii de la Red Bull Salzburg vor intalni Malmo in drumul catre grupe.

Pana la primul meci al dublei, acestia s-au pregatit cu rivalii de la Grodig, echipa care a terminat pe locul 3 ultima editie de campionat, insa care a fost eliminata din Europa League de moldovenii de la Zimbru Chisinau.

Ocupanta locului 3 din sezonul trecut a avut un inceput extrem de slab de sezon, iar eliminarea in fata celor de la Zimbru i-a suparat rau pe fani. Ce s-a intamplat insa in ultima etapa i-a facut sa intre in pamant de rusine.

Grodig a pierdut cu 0-8 in deplasarea de la Red Bull Salzburg, dupa un meci in care Jonathan Soriano, fostul jucator al Barcelonei, a marcat nu mai putin de 5 goluri.

Red Bull Salzburg a ajuns astfel la 4 victorii in 4 meciuri si are un golaveraj de +20 deja. De cealalta parte, Grodig a strans doar 4 puncte si e la -9.

Salzburg, care mai are in componenta jucator interesanti, printre care si mai multi internationali ca senegalezul Sadio Mane si slovenul Kevin Kampl, domina autoritar Bundesliga, formatia oferind si doi dintre cei mai buni marcatori ai Europei in sezonul trecut - Soriano si Alan.

Red Bull a condus cu 5-0 la pauza in meciul cu Grodig, iar pana la final a mai marcat de 3 ori.