INCREDIBIL! Echipa MINUNE din Cipru este jumatate din Steaua si sub Otelul si Astra! Ce echipa din Liga 1 si-a batut joc de unul dintre cei mai buni jucatori:

apoel nicosia Campionate externe
Data publicarii: Joi 08 Martie 2012, 08:40
Data actualizarii: Joi 08 Martie 2012, 08:45

APOEL Nicosia s-a calificat in sferturile Ligii Campionilor la penalty-uri contra lui Lyon! Porumboiu, Becali si Paszkany pot si ei sa viseze!

Poate una dintre cele mai mari surprize din istoria Ligii Campionilor a avut loc o data cu calificarea cipriotilor in sferturile competitiei. APOEL a reusit pe terenul propriu sa castige cu 1-0 dupa golul brazilianului Manduca. Cum in tur a fost acelasi scor, Lyon castigand cu golul lui Lacazette, s-a ajuns la penalty-uri unde APOEL a castigat cu 4-3!

Performanta incredibila a fost realizata de APOEL in ciuda unui lot fara nume mari - conform site-ului de specialitate transfermarkt, impreuna toti jucatorii lui APOEL valoreaza doar 14.950.000 de euro, mai putin de jumatate din cat valoreaza lotul Stelei! Mai mult, intr-un clasament al loturilor, APOEL ar fi doar pe locul 9 in Liga 1, sub Steaua, CFR, Vaslui, Rapid, Dinamo, Otelul, Astra si U Cluj! Dupa calificarea in sferturile CL insa, cotele jucatorilor lui APOEL cu siguranta vor exploda.

In lotul celor de la APOEL se remarca Nuno Morais, jucator care a fost intre 2004 si 2007 al lui Chelsea; brazilianul Ailton, fost jucator la FC Copenhaga; veteranul dintre buturi, Dionisis Chiotis; Gustavo Manduca a jucat la Benfica si AEK Atena; Esteban Solari, fratele fostului jucator de la Real si Inter. Cu toate astea, cel mai valoros jucator din lot este Ailton, cotat la 1,6 milioane de euro! Iar al 3-lea jucator din acest punct de vedere este portarul Urko Pardo, cel de care si-a batut joc Rapidul si l-a dat afara dupa doar cateva meciuri!

Nici antrenorul lui APOEL nu este foarte cunoscut - sarbul Ivan Jovanovic a antrenat echipe precum Niki Volou, Panahaiki sau Iraklis Salonic pana sa ajunga la APOEL, echipa pe care a reconstruit-o incepand cu 2008.