Barca, ce MACEL: 7-1 cu Leverkusen! RECORD: Messi arata manita de unul singur! Apoel, calificare istorica in fata lui Lyon la penalty-uri, 4-3! Video

Liga Campionilor Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 08 Martie 2012, 06:10
Data actualizarii: Joi 08 Martie 2012, 06:20

Lupta pentru Finala EL de pe National Arena: Joi, 20:00 Sporting - Man. City si 22:00 Man. United – Bilbao IN DIRECT la Sport.ro si pe voyo.ro
Andrey: Nu este echipa care sa bata Barcelona in acest moment!

BARCELONA - LEVERKUSEN (IN TUR 3-1)

Barcelona(4-4-2): 1.Valdes, 2.Daniel Alves, 3.Pique, 14.Mascherano, 21.Adriano, 6.Xavi (C), 16.Bousquets, 4.Fabregas, 8.Iniesta, 17.Pedro, 10.Messi
Rezerve: 13.Pinto, 26.Muniesa, 32.Bartra, 15.Keita, 30.Sergi Roberto, 37.Tello, 39.Cuenca
Antrenor: Pep Guardiola

Leverkusen(4-4-2): 23.Leno, 27.Castro, 2.Schwaab, 21.Omer Toprak, 24.Kadlec, 3.Reinartz, 8.Bender, 6.Rolfes (C), 10.Renato Augusto, 11.Kiessling, 19.Derdiyok

Rezerve: 36.Giefer, 4.Oczipka, 5.Friedrich, 17.Ortega, 28.Zenga, 38.Bellarabi, 9.Schurrle
Antrenor: Robin Dutt
---------------------

APOEL - LYON (IN TUR 0-1)

APOEL(4-4-2): 22.Chiotis, 7.Poursaitides, 6.Oliveira, 3.Paulo Jorge, 98.William Bonaventura, 10.Charalambides (C), 26.Nuno Morais, 31.Helder Sousa, 21.Manduca, 8.Ailton, 9.Solari
Rezerve: 78.Pardo, 4.Kaka, 17.Satsias, 29.Alexandrou, 77.Solomou, 81.Marcinho, 11.Trickovski
Antrenor: Ivan Jovanovic

Lyon(4-5-1): 1.Lloris, 13.Reveillere, 4.Kone, 3.Cris (C), 20.Cissokho, 21.Gonalons, 6.Kallstrom, 19.Briand, 10.Ederson, 11.Bastos, 9.Lisandro
Rezerve: 30.Vercoutre, 5.Lovren, 14.Dabo, 15.Fofana, 7.Grenier, 17.Lacazzette, 18.Gomis
Antrenor: Remi Garde.

CLICK AICI PENTRU VIDEO!

FAZELE MECIURILOR:

SERIA 5: Bastos rateaza!!! APOEL E IN SFERTURI.

Ionel: Nu le-a mers prea mult celor de la Lyon. Au fost pedepsiti dupa blatul cu Dinamo Zagreb!

SERIA 4: Lacazzette rateaza, Trickovski marcheaza (3-4)

SERIA 3: Gomis marcheaza, Alexandrou marcheaza (3-3)

SERIA 2: Lisandro marcheaza, Morais marcheaza (2-2)

SERIA 1: Kallstrom marcheaza, Ailton marcheaza (1-1)

'120: Final de meci: APOEL 1-0 Lyon! Urmeaza loviturile de la 11 metri! Francezii vor deschide seria de penalty-uri.

'116: Finalul meciului o prinde pe APOEL in atac. Marcinho suteaza puternic de la 20 de metri, dar mingea nu prinde spatiul portii.

'114: ... Manduca vede al doilea cartonas galben.

'113: Faza periculoasa pentru ciprioti - sutul lui Trickovski din marginea careului trece putin peste poarta lui Lloris.

'101: Kallstrom executa o lovitura libera de la 20 de metri, mingea este deviata in corner. Lyon a inceput mai bine aceasta prima repriza de prelungiri

'91: Incepe prima repriza de prelungiri. Tensiune maxima la Nicosia.

Marca: Messi, primul jucator din istoria Barcelonei care reuseste sa inscrie cinci goluri intr-un meci de Liga!

'90: FINAL de meci pe Camp Nou! Barcelona castiga cu 7-1 (10-2 la general) si merge mai departe in sferturile competitiei! In Cipru, meciul intra in prelungiri.

'89: GOOOOL Leverkusen! Bellarabi reuseste golul de onoare, cu un sut spectaculos din unghi.

'88: Tello, la un pas de hattrick. Pustiul lui Guardiola a ratat singur cu Leno.

'85: GOOOOOL Barcelona! Messi, inca un sut perfect din marginea careului, inca un gol. Barca conduce cu un incredibil 10-1 la general.

'68: Este sarbatoare totala pe Camp Nou. Suporterii canta imnul Bacelonei. In Cipru, APOEL alearga dupa golul unei calificari uriase.

Sunteti siguri ca Leverkusen s-a prezentat la meci? Adica au ajuns in Barcelona? Pentru ca pe teren nu prea au existat deloc si am dubii. Poate i-au furat EXTRATERESTRII?

'60: GOOOOL Barcelona! Ce macel pe Nou Camp! Tello reuseste dubla in doar 5 minute!

'57: GOOOOOL Barcelona! Messi face un meci senzational - a inscris a patra oara in poarta lui Leno.

'56: Cissokho este la un pas de autogol, insa transversala il salveaza pe Lloris

'55: GOOOOL Barcelona! Tello inscrie la prima atingere de balon. Pustiul lui Guardiola il invinge pe Leno cu un sut plasat, din unghi.

'54: Derdiyok iroseste cea mai mare ocazie de gol pentru Leverkusen. Sutul acestuia din unghi se scurge pe langa poarta lui Valdes.

'53: «» Dubla schimbare la Barcelona - Iese Iniesta, intra Tello. Iese Xavi, intra Keita.

'50: GOOOOOL Barcelona! Messi primeste la limita ofsaidului, intra in careu si il executa pe Leno cu un lob perfect

PAUZA | Pe Nou Camp, lucrurile sunt clare. Barcelona conduce in acest moment cu 5-1 la general. Surpriza poate veni insa din Cipru, acolo unde APOEL a reusit sa repare rezultatul de 0-1 din tur.

dan: Messi, genial!!! Cred ca pana la sfarsitul carierei va fi fotbalistul cu cele mai multe goluri in cupele europene :)

'43: GOOOOL Barcelona! Messi reuseste dubla, cu un sut plasat din marginea careului. Este de apreciat si felul in care Iniesta a gandit faza, pana ca mingea sa ajunga la Messi.

Mihai: Nu e nicio surpriza faptul ca Apoel conduce... desi e o echipa mica,e ambitioasa si poate face mari victime in UCL anul acesta

'37: Suporterii ciprioti isi tin respiratia la actiunea lui APOEL. Ailton scapa singur cu portarul, insa meciul este oprit pe motiv de ofsaid.

!!!Messi a inscris 125 de goluri pe Camp Nou in 150 de meciuri oficiale

Min 25: GOOOOL Barcelona! Primul atac al nemtilor a lasat urme si pe tabela. In dreptul catalanilor, insa :) Contraatac rapid al Barcei; Messi a primit mingea la mijlocul terenului si a finalizat cu un lob elegant o actiune personala de 40 de metri.

alex: sper sa se califice APOEL cu un buget asa micut au ajuns atat de sus. Bravo lor. Hai APOEL!

Min 24: Portarul de 20 al lui Leverkusen este eroul serii pana acum, pe Nou Camp. Leno a avut un reflex senzational la lovitura de cap a lui Pique.

Min 21: Francezii ies la atac. Kone are o pozitie de sut, dar prefera o centrare; mingea este respinsa de ciprioti.

Min 15: Barcelona are un avantaj linistitor din meciul tur, dar joaca de parca ar fi la un pas sa piarda calificarea :) Nemtii sunt blocati in propria jumatate. L-a cum s-a jucat pana acum, nu prea sunt sanse pentru o surpriza pe Nou Camp.

Min 14: Entuziasm maxim la Nicosia. Cei 20.000 de suporteri din tribune cred in calificare.

Min 12: Xavi isi incearca din nou sutul dintr-o lovitura libera din apropierea careului. Mingea trece din nou peste poarta lui Leno.

Min 11: ... Rolfes (Leverkusen)

Min 9: ... Manduca (APOEL)

Min 8: GOOOOL APOEL! Manduca reia din alunecare o centrare venita de pe dreapta si reuseste sa deschida scorul. In acest moment, scorul la gereral este egal, 1-1.

Min 5: Prima faza importanta a serii. Xavi executa o lovitura libera de la 20 de metri, insa mingea nu prinde spatiul portii.

Ion: Barca castiga cu 4-1. Messi reuseste dubla iar Fabregas si Pedro vor mari avantajul catalanilor. Pentru nemti va marca Kiessling.

Sursa foto: uefa.com, Getty;

►Tragerea la sorti pentru sferturile de finala ale Ligii Campionilor va avea loc pe 16 martie, la Nyon!