In minutul 75 aveau 3 goluri diferenta, dar ce s-a intamplat pana la final e SF! Cel mai nebun derby al saptamanii: VIDEO

Norvegia Valerenga Viking Stavanger Campionate externe
Data publicarii: Duminica 03 August 2014, 15:23
Data actualizarii: Duminica 03 August 2014, 21:31

Stromsgodset, campioana en-titre a Norvegiei, a fost eliminata inca din turul II preliminar al Ligii de Steaua, iar acum se concentreaza asupra competitiei interne, unde incearca sa-si pastreze locul 2.

Actuala editie de campionat din Norvegia, a carui retur abia a inceput, este insa una cu adevarat nebuna. Daca Molde si-a asigurat pentru moment primul loc, avand o distanta de 8 puncte fata de Stromsgodset, batalia pentru podium este una extrem de aprinsa, 6 echipe pastrand inca sanse la cupele europene.

Astfel, Odd (32 de puncte), Valerenga (31), Rosenborg (30), Lillestrom si Viking Stavanger (27) lupta acum pentru locurile 2 si 3 ale podiumului.

Iar ultima etapa le-a adus fata in fata pe Valerenga si Viking, care s-au intalnit ieri (n.r sambata) pe stadionul din Stavanger. Desfasurarea partidei a fost una absolut incredibila, cu oaspetii conducand cu 2-0 si 5-2, dar fiind de fiecare data egalati. Mai mult, Valerenga a avut 3 goluri diferenta in minutul 75, insa Viking a marcat de trei ori in 15 minute.

Valerenga a deschis scorul inca din minutul 9 al meciului prin Larsen, pentru ca islandezul Kjartansson sa faca 2-0 in minutul 39. Oaspetii au intrat insa la pauza cu un avantaj de doar un gol, dupa ce Sigurdsson a marcat pentru Viking.

La iesirea de la vestiare, gazdele au alergat dupa egalare, pe care au obtinut-o in minutul 57 prin Thioune. Ce s-a intamplat dupa este insa de domeniul SF. Valerenga a inscris de 3 ori in 7 minute, prin Kjartansson (de doua ori) si Zahid.

Echipa lui Kjell Jonevret, sustinuta de circa 9000 de fani, a avut insa o rabufnire de orgoliu si a incheiat meciul "calare" pe adversari. Nisja, de doua ori, si Sverrisson au fost cei care au facut ca meciul sa se incheie cu un fabulos 5-5.