Era 0-0 in minutul 83, apoi a inceput NEBUNIA! Ce s-a intamplat in meciul adversarei echipei romanesti din Europa League

FC Salzburg Astra Europa League Steaua Campionate externe
Data publicarii: Luni 29 Septembrie 2014, 10:22
Data actualizarii: Joi 02 Octombrie 2014, 10:10

Vezi toate rezultatele adversarelor echipelor romanesti din Europa League

Astra

Astra trebuie sa stearga rapid impresia lasata dupa primul meci din grupele Europa League contra celor de la Dinamo Zagreb. Urmatoarea adversara este campioana Austriei, FC Salzburg, echipa care merge bine si in acest sezon - dupa 3 infrangeri consecutive, Salzburg a invins-o cu 2-1 pe Rapid Viena in deplasare in weekend dupa 10 minute nebune - in minutul 83, scorul era 0-0, apoi au marcat Bruno si Alan pentru Salzburg, pentru ca Prosenik sa le mai dea sperante gazdelor dupa reusita din primul minut de prelungiri. Pana la urma, Salzburg s-a impus si este la 3 puncte in spatele lui Wolfsberger. Salzburg are insa un atac extraordinar - a marcat 35 de goluri in primele 10 etape!

Adversara din primul meci, Dinamo Zagreb, a facut doar 0-0 in deplasare cu Slaven Koprivnica - Dinamo ramane pe primul loc in clasament, avand 2 puncte peste Rijeka. Echipa cu care Astra va juca 2 partide consecutive in grupele Europa League, Celtic, da semne de revenire in Scotia dupa un start ratat - a castigat la St Mirren cu 2-1 datorita dublei lui Guidetti si se afla pe locul 4 in clasament, la 5 puncte de liderul Dundee United, echipa care are insa un meci mai mult disputat.

Astra - Celtic - 6 Nov 2014 (20:00)
Astra - Dinamo Zagreb - 27 Nov 2014 (22:05)
Salzburg - Astra- 11 Dec 2014 (20:00)

Steaua

Cu un start de exceptie in grupele Europa League in urma victoriei cu 6-0 in fata celor de la Aalborg, Steaua joaca in urmatorul meci pe terenul celor de la Dinamo Kiev, principala adversara in lupta pentru primul loc in clasament. Ucrainenii sunt si ei intr-o forma foarte buna, fiind neinvinsi de la Supercupa cu Sahtior si au reusit in weekend sa se califice in turul urmator al Cupei Ucrainei dupa 1-0 cu Karpaty Lvov. Cu multe rezerve, cei de la Dinamo s-au impus datorita reusitei lui Teodorczyk.

Echipa invinsa in precedentul meci, Aalborg, nu-si mai revine dupa infrangerea de pe National Arena - campioana Norvegiei a facut 0-0 pe propriul teren cu cei de la Randers si se afla pe locul 6 in clasament, la 10 puncte de liderul Midtjylland. Aalborg are insa doar 2 victorii in 9 etape si un golaveraj 9-8!

Vazuta ca fiind cea mai slaba echipa din grupa dupa tragerea la sorti, Rio Ave s-a prabusit dupa un inceput foarte bun de campionat - au 5 meciuri fara victorie in toate competitiile, fiind invinsi cu 3-0 in ultima etapa de catre cei de la Braga. Rio Ave ramane insa in prima jumatate a clasamentului din Portugaliei, fiind pe locul 6 cu 10 puncte in 6 meciuri.