Efectul Messi! Sumele uriașe generate de campionul mondial în Miami după transferul la echipa lui David Beckham

Lionel Messi Inter Miami MLS Campionate externe
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Miercuri 30 August 2023, 17:50
Data actualizarii: Miercuri 30 August 2023, 17:52

Lionel Messi (36 ani) a semnat cu Inter Miami în această vară, din postura de fotbalist liber de contract.

Superstarul argentinian e pe val în MLS, acolo unde a câștigat și primul său trofeu alături de noua echipă, devenind astfel fotbalistul cu cele mai multe trofee din istorie. Transferul surprinzător al lui Leo Messi la Inter Miami a adus încasări record pentru clubul în care este și David Beckham acționar.

Sumele uriașe generate de transferul lui Leo Messi la Inter Miami

Aducerea lui Messi nu a marcat doar o revoluție la nivel sportiv, Inter Miami câștigând datorită argentinianului primul său trofeu din istorie, ci și la nivel economic. Încă de la sosirea lui Leo Messi, Inter Miami a ajuns la încasări de 265 de milioane de dolari din vânzarea biletelor, conform sport.es

Pe lângă asta, Apple TV, platforma care deține drepturile de televizare din MLS, a câștigat nu mai puțin de 300.000 de abonați noi, care ar aduce încasări de 29.7 milioane de dolari.

Pe plan sportiv, Inter Miami e neînvinsă în ultimele nouă meciuri, de când a început Messi să joace, a câștigat primul său trofeu, iar acum joacă o nouă finală, US Open Cup, pe 27 septembrie. Mai mult, echipa lui Messi este aproape de calificarea în play-off-ul MLS, revenind spectaculos de pe ultima poziție a clasamentului în conferința de Est, unde se afla echipa înainte de transferul argentinianului.