FOTO ȘI VIDEO Cristiano Ronaldo s-a dus la interviuri după golul de 3 puncte: "Arabia Saudită va intra în top 5 campionate!"

Cristiano Ronaldo al nassr Arabia Saudita Campionate externe
Data publicarii: Miercuri 24 Mai 2023, 08:33
Data actualizarii: Miercuri 24 Mai 2023, 08:33

Al Nassr, echipa lui Cristiano Ronaldo, a obținut o victorie importantă contra lui Al Shabab, scor 3-2, în etapa cu numărul 28 din campionatul Arabiei Saudite.

Obligată să câștige pentru a rămâne cu șanse în lupta pentru titlu, Al Nassr s-a văzut condusă cu 2-0 după doar 40 de minute, în urma dublei lui Cristian Guanca. Anderson Talisca a redus din handicap chiar înainte de pauză, iar după șase minute din repriza secundă a egalat Abdulrahman Ghareeb.

Cristiano Ronaldo s-a dus la interviuri după golul de 3 puncte: "Arabia Saudită va fi în top 5 campionate!"

Cristiano Ronaldo i-a adus victoria echipei sale în minutul 59. Portughezul a luat o acțiune pe cont propriu și a ales un șut bine plasat din marginea careului, fără șansă pentru portarul lui Al Shabab. S-a terminat 3-2, iar Al Nassr rămâne pe locul secund, cu 63 de puncte, la trei lungimi în spatele liderului Al Ittihad, când din campionatul Arabiei Saudite au mai rămas de disputat doar două etape.

Pentru Cristiano Ronaldo, transferat în iarnă de Al Nassr, a fost golul cu numărul 14 marcat în campionat. După meci, starul lusitan a apărut la interviuri, unde a vorbit despre meci, dar și despre marele potențial al ligii din Arabia Saudită.

"Sunt foarte fericit. Echipa a făcut un meci fantastic. Să întorci de la 0-2 este foarte dificil, dar am crezut până la final și am marcat trei goluri. Felicitări întregii echipe și suporterilor, care au fost senzaționali azi.

Din punctul meu de vedere, campionatul din Arabia Saudită devine mai bun, iar anul următor va fi și mai bun. Pas cu pas, acest campionat va intra în primele cinci din lume, dar e nevoie de timp, de jucători, de infrastructură. Cred că această țară are un potențial senzațional, oameni senzaționali, iar campionatul va fi unul excelent", a spus Cristiano Ronaldo, imediat după meci.