Ce a făcut Olimpiu Moruțan în meciul cu penultima clasată din Turcia

Olimpiu Morutan Ankaragucu Pendikspor - Ankaragucu Campionate externe
Data publicarii: Luni 25 Decembrie 2023, 21:22
Data actualizarii: Luni 25 Decembrie 2023, 21:22

Olimpiu Moruțan a fost titular în meciul dintre Pendikspor și Ankaragucu, încheiat la egalitate, 1-1.

Românul a evoluat din primul minut pentru echipa sa, dar a fost înlocuit în minutul 73, la scorul de 1-0 pentru Ankaragucu, cu Garry Rodrigues.

Echipa lui Moruțan a deschis scorul în minutul 18 al partidei cu penultima clasată, dar a fost egalată pe final, în minutul 79, și a plecat cu un punct din deplasarea de la Istanbul.

Moruțan, egal de Crăciun în campionatul Turciei

Pentru Ankaragucu a fost al patrulea meci la rând încheiat la egalitate în Superliga Turciei.

Echipa lui Moruțan a ajuns la 20 de puncte după 17 etape și ocupă locul 11. În următoarea etapă, aceștia vor juca ”acasă” împotriva uneia dintre echipele cu pretenții din Turcia, Trabzonspor.

De partea cealaltă, Pendikspor rămâne pe penultimul loc, cu 14 puncte, și se pregătește de meciul cu Gaziantep, echipa lui Marius Șumudică.

Transferat de la Galatasaray pentru trei milioane de euro, Moruțan a bifat 17 partide pentru cei de la Ankaragucu în acest sezon, reușind să înscrie de trei ori și să ofere două pase decisive.