Victorie pentru CSU Ploiesti la ultimul meci din Eurochallenge Cup!

CSU Ploiesti Baschet
Data publicarii: Marti 12 Ianuarie 2010, 20:24
Data actualizarii: Marti 12 Ianuarie 2010, 20:30

Campioana Romaniei la baschet masculin, CSU Ploiesti, a invins acasa pe BC Donetk, scor 97-95 (49-45, 89-89), in ultimul meci din grupa E a FIBA Eurochallenge.

CSU Ploiesti a condus pana cu 13 de secunde inainte de final (87-85), cand Catalin Burlacu a fost penalizat cu fault antisportiv, pentru o actiune flagranta asupra fundasului advers, Perry. Americanul a marcat ambele libere egaland, 87-87, si inca doua, dupa un al doilea fault asupra sa: 87-89, cu 11 secunde inainte de final. La ultimul atac, pivotul ucrainienilor, Owens a fost penalizat cu fault la randul sau, fiind eliminat cu 5 greseli, iar Hargrove a egalat, 89-89, impingand meciul in prelungiri.

In prelungiri, tot ploiestenii au avut initiativa, dar echilibrul a dominat. Americanul Hargrove a reusit sa aduca victoria in ultima secunda, 97-95, cu o aruncare norocoasa, chiar inaintea fluierului final.
Cei mai buni marcatori ai ploiestenilor au fost Cepulis 29 puncte si Hargrove 26, in timp ce de la BC Donetk s-au remarcat Perry 33 si Krivici 17 puncte.

In pofida victoriei, campioana Romaniei se opreste in faza grupelor FIBA Eurochallenge, a treia competitie ca valoare din Europa, si va continua doar in campionatul intern. Ploiestenii au incheiat grupa E pe locul trei, cu 8 puncte si un bilant de doua victorii si patru infrangeri.

In cupele europene, dar mai slabe valoric, mai sunt angrenate echipele Gaz Metan Medias si Steaua Bucuresti (grupele Ligii Balcanice), respectiv "U" Mobitelco Cluj, calificata deja in Fina Four al Ligii Europei Centrale, si BCM Elba Timisoara, in aceeasi competitie, dar cu inca un meci de jucat.