CSU Ploiesti, al 6-lea titlu consecutiv la baschet!

CSU Ploiesti Baschet
Data publicarii: Sambata 23 Mai 2009, 22:33
Data actualizarii: Sambata 23 Mai 2009, 22:34

Echipa de baschet masculin CSU Ploiesti a castigat, sambata, pe teren propriu, cel de-al saselea titlu national consecutiv, dupa ce a invins Elba Timisoara, cu scorul de 80-66 (35-25), in partida a treia din cinci programate ale finalei Diviziei A.

Ca si in precedentele doua partide ale finalei, Elba Timisoara a inceput in tromba disputa cu ploiestenii, conducand cu 11-5 si 14-9 (min. 6) si iesind la prima pauza tot in avantaj, 17-14. Gazdele au trecut pentru prima data in avantaj in minutul 15, cand Carutasu a marcat ambele aruncari libere, 20-19, tot el marind avantajul la urmatorul atac, 22-19. In doar cateva minute, CSU Ploiesti a facut diferenta, 33-25, chiar daca a lipsit spectacolul, gandul jucatorilor fiind mai mult la medaliile de campioni, care ii asteptau la final. Dupa 35-25 la pauza mare, partida s-a transformat intr-o formalitate, timisorenii realizand ca nu mai au sanse de a intoarce soarta partidei. Cu un minut si jumatate inainte de finalul partidei, crainicul salii ploiestene a declarat echipa favorita campioana, la scorul 78-61, dand citire numelor jucatorilor.

CSU Ploiesti si-a trecut in cont astfel cel de-al saselea titlu national consecutiv, care se adauga si celor sase trofee de Cupa Romaniei, obtinute de asemenea consecutiv.
Elba Timisoara ramane cu consolarea jucatorii in premiera a unei finale de Divizia A si trecerea in palmares a primului titlu de vicecampiona.

"Am castigat in trei meciuri, pentru ca avem o banca mai lunga si am avut o aparare mai performanta. Ma bucur pentru titlul castigat", a declarat la final MVP-ul partidei, Virgil Carutasu.