CSM Oradea, aproape de calificarea în sferturile FIBA Europe Cup! Victorie mare în Polonia

CSM Oradea baschet FIBA Europe Cup Trefl Sopot Baschet
Data publicarii: Duminica 06 Februarie 2022, 09:51
Data actualizarii: Duminica 06 Februarie 2022, 09:53

CSM CSU Oradea a făcut un pas important spre sferturile de finală ale competiţiei masculine de baschet FIBA Europe Cup, după ce a învins echipa poloneză Trefl Sopot, cu scorul de 83-73 (17-16, 18-19, 25-23, 23-15), sâmbătă seara, la Gdansk, într-un meci din Grupa K.

Vicecampioana României a reuşit a treia sa victorie în patru meciuri şi se află într-o poziţie bună pentru a ocupa unul din primele două locuri ale grupei.

CSM Oradea, aproape de calificarea în sferturile FIBA Europe Cup!

Meciul a fost echilibrat timp de 31 de minute, după care orădenii s-au desprins de la 63-63 la 63-70. Echipa antrenată de Cristian Achim şi-a păstrat un avans confortabil până la final, câştigând la diferenţă de zece puncte, 83-73.

Nikola Markovic a fost MVP-ul orădenilor, cu 20 de puncte, 5 recuperări şi 6 pase decisive. Au mai jucat Kris Richard 16 p, 4 rec, 5 pd, Stephen Holt 8 p, 3 rec, Dovis Bickauskis 10 p, 8 rec, 4 pd, Garlon Green 6 p, 1 pd, Bogdan Nicolescu 3 p, 1 rec, 1 pd, Alex Gavrilovic 8 p, 7 rec, Mark Ogden 12 p, 4 rec.

La gazde au evoluat DeAndre Devonte Davis 2 p, 2 rec, 1 pd, Daniel Ziolkowski 1 rec, Joshua Sharma 17 p, 7 rec, 1 pd, Lukasz Klawa 1 rec, Karol Gruszecki 8 p, 1 rec, 4 pd, Brandon Young 22 p, 2 rec, 3 pd, Yannick Franke 15 p, 7 rec, 3 pd, Michal Jakub Kolenda 9 p, 4 rec, 1 pd.

CSM CSU Oradea ocupă primul loc, cu 7 puncte (4 jocuri), urmată de Benfica, 7 p (5 j), Sporting Lisabona, 7 p (4 j), Trefl Sopot, 6 p (5 j).

CSM CSU Oradea va juca pe 9 februarie revanşa cu Trefl Sopot, în Arena ''Antonio Alexe'', iar un succes îi poate asigura calificarea în sferturi.