Campioana UBT Cluj, prima semifinalistă a Cupei României după victoria cu SCM Timişoara

U-BT Cluj baschet SCM Timisoara Baschet
Data publicarii: Sambata 11 Februarie 2023, 13:54
Data actualizarii: Sambata 11 Februarie 2023, 14:01

UBT Cluj a obținut calificarea în semifinalele Cupei României la baschet după SCM Timișoara.

Campioana U Banca Transilvania a învins sâmbătă, la Turneul Final8 al Cupei României, formaţia SCM Timişoara, scor 76-56 (42-33), în sferturile de finală, şi este prima semifinalistă a competiţiei. Tot sâmbătă se vor juca şi celelalte trei meciuri din sferturile de finală.

Principalii marcatori ai partidei au fost Guzman 12 puncte, pentru UBT Cluj, respectiv Gajic 20, pentru SCM Timişoara.

Sâmbătă se decid semifinalistele Cupei României la baschet

Programul celorlalte partide din sferturi este: CSO Voluntari - SCMU Craiova (14.30), Athletic Constanţa - Rapid Bucureşti (17.15) şi CSM Oradea - FC Argeş Piteşti (20.00).

Semifinalele Cupei României se vor disputa luni, între învingătoarele din primele două sferturi, respectiv cele din meciurile următoare, de la orele 17.15 şi 20.00.

Finala Cupei României este programată miercuri, 15 februarie, de la ora 19.00, între câştigătoarele din semifinale.

Deţinătoarea trofeului este vicecampioana CSO Voluntari, după finala din 2022 cu SCM Craiova.