Medalie de argint la Europene! Marian Oprea, vicecampion la triplusalt

Marian Oprea Atletism
Data publicarii: Joi 29 Iulie 2010, 22:40
Data actualizarii: Joi 29 Iulie 2010, 22:44

Atletul Marian Oprea a obtinut medalia de argint in proba de triplusalt din cadrul Campionatelor Europene de la Barcelona, cu o performanta de 17.51 metri.

Din prima incercare, Oprea a reusit sa sara 16.15 metri, dupa care si-a imbunatatit saritura la 17.19 metri, care l-a urcat rapid pe locul secund, dupa britanicul Idowu (17.47). A treia saritura a fost mai slaba, 16.61 metri, dar nu a afectat calificarea sportivului roman in finala de opt, de pe locul patru.

Prima incercare din runda a doua a finalei a fost de 16.75 metri, iar a doua cea mai buna din finala pentru Marian Oprea, de 17.51 metri, cu care a urcat din nou pe locul secund, bifand si cea mai buna performanta a sezonului in plan personal. Ultima sa incercare a fost ratata, dar nu a mai contat, Oprea bucurandu-se de urcarea pe podium, dupa doi ani in care s-a luptat cu accidentarile.

Medalia de aur a revenit britanicului Philips Idowu (17.81 metri), iar cea de bronz francezului Teddy Tamgho (17.45 metri), care este detinatorul recordului mondial al probei in sala (17.98).

Aceasta este a doua medalie obtinuta de delegatia Romaniei la CE de la Barcelona, dupa cea de argint castigata de Nicoleta Grasu la aruncarea discului.

Alti patru sportivi sunt calificati in finale, dupa cum urmeaza: Angela Morosanu, la 400 metri garduri, Ancuta Bobocel, la 3000 de metri obstacole, Bianca Perie, la aruncarea ciocanului si Adelina Gavrila, la triplusalt.

Marti, in prima zi a CE de la Barcelona, Silviu Casandra s-a clasat pe locul 15 in finala, la 20 kilometri mars, iar Marius Ionescu pe locul 21 la 10.000 de metri.

Delegatia Romaniei la CE de atletism, care se vor incheia in 1 august, cuprinde 33 de sportivi, 21 fete si 12 baieti, care au ca obiectiv cucerirea a 1-2 medalii si 4-5 calificari in finale.

Sursa: Mediafax