FOTO Iute ca săgeata! La ce timp a blocat cronometrul Sha'Carri Richardson, campioană mondială la 100 m

Atletism
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Marti 22 August 2023, 09:17
Data actualizarii: Marti 22 August 2023, 09:23

La 23 de ani, Richardson participă la prima sa competiţie majoră, după ce a ratat Jocurile Olimpice de la Tokyo în urma unui test antidoping pozitiv la canabis

Americanca Sha'Carri Richardson a cucerit medalia de aur în proba de 100 m, luni, la Campionatele Mondiale de atletism de la Budapesta, cu timpul de 10 sec 65/100.

La 23 de ani, Richardson participă la prima sa competiţie majoră, după ce a ratat Jocurile Olimpice de la Tokyo în urma unui test antidoping pozitiv la canabis, iar anul trecut nu a reuşit să se califice la Mondialele de la Eugene (Oregon).

Podiumul a fost completat de două atlete jamaicane, Shericka Jackson (10 sec 72/100), şi Shelly-Ann Fraser-Pryce (10 sec 77/100), campioana en titre.

Victoria reuşită de Richardson nu este o surpriză având în vedere că ea a câştigat în acest sezon estival opt din cele nouă curse de 100 m la care a participat (serii incluse), având cei mai buni şapte timpi ai sezonului.

Pentru Fraser-Pryce (36 ani) aceasta este a şasea medalie mondială în cursa regină şi a 15-a în total. Jackson a obţinut argintul ca şi în 2022.

Americanul Grant Holloway (25 ani) şi-a trecut în palmares al treilea său titlu mondial consecutiv la 110 m garduri, cu timpul de 12 sec 96/100. Pe locurile următoare au sosit jamaicanul Hansle Parchment (13 sec 07/100), campionul olimpic en titre, şi un alt american, Daniel Roberts (13 sec 09/100).

Suedezul Daniel Stahl a obţinut titlul mondial la aruncarea discului, al doilea pentru el după cel din 2019 de la Doha. Scandinavul s-a impus cu un nou record al competiţiei, 71,46 m. Campionul olimpic a făcut diferenţa cu ultima aruncare, depăşindu-l pe slovenul Kristjan Ceh (70,02), deţinătorul titlului mondial. Lituanianul Mykolas Alekna a completat podiumul, la 20 de ani de când tatăl său Virgilijus obţinea titlul mondial a Paris.

Hugues-Fabrice Zango a devenit primul atlet din Burkina Faso campion mondial de atletism, după ce s-a impus la triplusalt, cu 17,64 m. Sportivul medaliat cu bronz la JO 2020 a reuşit un concurs de înalt nivel, cu patru sărituri peste 17,20 m. El a fost urmat în clasament de doi cubanezi, Lazaro Martinez (17,41 m) şi Cristian Napoles (17,40 m).