FULGERUL Usain Bolt a USCAT PISTA la 200 de metri: vezi cursa nebuna pe ploaie in care a stabilit un nou RECORD! VIDEO

Usain Bolt Diamond League Yohan Blake Atletism
Data publicarii: Vineri 31 August 2012, 11:07
Data actualizarii: Vineri 31 August 2012, 11:25

Cel mai rapid om din lume a demonstrat ca poate fi cel mai bun si in conditii mai putin prielnice. Pe pista umeda de la Zurich, atletul a uimit inca o data cu usurinta cu care alearga si viteza ametitoare.

Usain Bolt a spulberat pista in cursa de 200 de m, in penultima etapa a Diamond League si a reusit un nou record la mitingurile atletice, cu un timp impresionant, de 19.66 secunde.

Multiplu campion olimpic si mondial, jamaicanul a facut performanta in ciuda pistei umede, iar pe locurile 2 si 3 s-au clasat alti doi conationali ai sai: Nickel Ashmeade si Jason Young.

"Sa alerg dupa Jocurile Olimpice e mult mai distractiv, mai putin stresant. Acum mai am o singura cursa pana la sfarsitul sezonului si abia astept.", a spus Bolt.

Desi a scos un timp foarte bun, Bolt a spus ca nu a vrut sa depuna foarte mult efort:"Sub 20 de secunde este un timp foarte bun, dar nu am vrut sa imi fortez corpul. Este sfarsitul sezonului si trebuie sa am grija", a mai adaugat jamaicanul.

Yohan Blake s-a impus in cursa de 100 de m. Pe locul doi a terminat jamaicanul Nesta Carter, iar pe trei s-a clasat americanul Ryan Bailey.