„Comic!” Presa și fanii s-au întors împotriva lui Radu Drăgușin, după dezastrul cu Fulham: a plouat cu note de 4 și 5

radu dragusin Fulham - Tottenham note dragusin Tottenham Anglia
Data publicarii: Sambata 16 Martie 2024, 22:09
Data actualizarii: Sambata 16 Martie 2024, 22:18

Radu Drăgușin a fost titular și integralist în eșecul lui Tottenham cu Fulham, scor 0-3.

Apărătorul de 22 de ani a avut o evoluție modestă la primul său meci ca titular pentru Spurs. Folosit ca fundaș central stânga, Drăgușin a gafat la primul gol încasat de echipa lui, în minutul 42, când l-a scăpat din marcaj pe brazilianul Rodrigo Muniz, care a marcat după o pasă a lui Antonee Robinson.

Presa din Anglia, dură cu Radu Drăgușin: note de 4 și 5 pentru român

Prestația slabă a lui Drăgușin a fost taxată atât de fanii lui Tottenham, cât și de presa din Anglia. Imediat după meci, publicația The Standard i-a acordat jucătorului român nota 5. „A fost precis și cu sânge rece cu mingea la picior, dar l-a pierdut pe Muniz într-un moment vital, când Fulham a preluat avantajul.

Vă puteți imagina că Micky van de Ven ar fi rezolvat acea centrare care a dus la golul primit! A părut puțin obosit spre finalul meciului său de debut ca titular”, a scris sursa citată.

Football London a fost și mai aspră cu Radu Drăgușin. I-a acordat nota 4 și a subliniat că „la primul său meci ca titular i-a lăsat enorm de mult spațiu lui Muniz, deși e adevărat că pasa lui Robinson a fost grozavă”

„A încercat să repare eroarea lui Udogie la al doilea gol, dar fără rezultat. Apoi a fost întrecut de Muniz la minge pentru al treilea gol. Spre meritul lui, a continuat să fie calm la minge, dar lipsa de comunicare și de minute jucate lângă Udogie a fost evidentă. Să sperăm că se va rezolva”, a adăugat sursa citată. De asemenea, și publicația 90 min i-a acordat lui Radu Drăgușin tot nota 4.

Nici fanii nu l-au iertat pe român: „Prestație comică!”/ „Un Mustafi cu coadă”

Nici fanii nu au fost blânzi cu Radu Drăgușin, cu toate că abia așteptau să-l vadă la lucru un meci întreg. Suporterii lui Spurs l-au criticat fără menajamente pe Twitter. „A avut o prestație comică”, a scris un susținător al lui Spurs.

„Drăgușin ne va duce în partea inferioară a clasamentului”, „A avut un meci slab, nu poate juca în partea stângă, el pasa doar cu dreptul și în partea dreaptă” și „E doar un Mustafi cu coadă” au fost câteva dintre reacțiile suporterilor lui Tottenham.

Totuși, unii fani nu s-au grăbit să îi pună eticheta definitivă. „Toată echipa a jucat slab, nu are rost să-l scoatem în evidență pe Drăgușin” și „Mai are nevoie de antrenamente cu echipa” au fost două dintre mesajele neutre față de român.

Transferat de la Genoa, pe 11 ianuarie, Radu Drăgușin a totalizat 139 de minute pentru Tottenham. În afara celor 90 de azi, românul a mai prins 41 de minute cu Aston Villa și câteva apariții sporadice contra lui Manchester United, Brentford și Everton.