Suporter de lux la derby-ul Chelsea - Liverpool! Rămas fără echipă, cel mai scump transfer de la Real Madrid nu a fost recunoscut

Eden Hazard Chelsea Liverpool Real Madrid Anglia
Data publicarii: Luni 14 August 2023, 12:53
Data actualizarii: Luni 14 August 2023, 13:15

Chelsea şi Liverpool au remizat, scor 1-1, pe Stamford Bridge, într-un meci din prima etapă din Premier League.

Liverpool a marcat prima, prin Luis Diaz, în minutul 18. Chelsea, antrenată din această vară de Mauricio Pochettino, a egalat în minutul 37 prin Axel Disasi, venit la începutul lui august.

Eden Hazard, suporter de lux pe Samford Bridge

Ajuns la 32 de ani, Eden Hazard și-a reziliat contractul cu Real Madrid, chiar dacă înțelegerea era valabilă pentru cel puțin încă un sezon.

Aflat în căutarea unei echipe, starul belgian a fost prezent la confruntarea dintre Chelsea și Liverpool, prezența sa fiind una discretă.

Dorința lui Eden Hazard și a familiei sale este de a rămâne în Madrid, dar deocamdată nu a primit oferte de la echipele din capitala Spaniei (Rayo Vallecano, Getafe și Atletico Madrid).

Eden Hazard, cel mai scump transfer de la Real Madrid

Belgianul a fost adus ca o adevărată vedetă de Real Madrid, în 2019, de la Chelsea, pentru 115 milioane de euro, însă nu s-a ridicat niciodată la înălțimea așteptărilor.

Afectat adesea de probleme medicale, mijlocașul a strâns 76 de meciuri și a marcat 7 goluri în cele patru sezoane petrecute în capitala Spaniei.

În sezonul recent încheiat, Hazard a strâns doar 392 de minute la Real Madrid - 10 meciuri, un gol și două pase decisive. Eden Hazard devine astfel al treilea jucător care pleacă oficial de la Real Madrid în această vară, după Marco Asensio și Mariano Diaz.