FOTO ȘI VIDEO Spaniolii, uimiți de Emiliano Martinez: "Ce i se întâmplă după Mondial?"

emiliano Martinez Argentina Aston Villa Premier League Anglia
Data publicarii: Duminica 22 Ianuarie 2023, 10:16
Data actualizarii: Duminica 22 Ianuarie 2023, 10:15

Emiliano Martinez (30 de ani) a fost desemnat cel mai bun portar de la Cupa Mondială și a cucerit trofeul suprem alături de naționala Argentinei.

În prim-plan după meciurile excelente din Qatar, dar și pentru câteva incidente din afara ternului, Emiliano Martinez a revenit la echipa de club, Aston Villa, iar argentinianul nu a pierdut niciunul dintre cele trei meciuri din acest an.

Emiliano Martinez, evoluții excelente la Aston Villa după Cupa Mondială

După 1-1 contra lui Wolves și 2-1 împotriva lui Leeds, Aston Villa a învins la limită Southampton, scor 1-0. Emiliano Martinez a fost titular și a avut câteva parade spectaculoase, inclusiv una în prelungiri.

În minutul 90+1 al meciului de pe St. Mary's Stadium, Martinez s-a întins senzațional pentru a respinge un șut puternic expediat de Moussa Djepeno. În total, "Dibu" a avut cinci parade contra lui Southampton și a fost desemnat omul meciului.

"Ce i se întâmplă lui Dibu după Cupa Mondială? Pare atins de o baghetă magică", au titrat spaniolii de la Marca, făcând referire la evoluțiile excelente ale argentinianului.

"Aston Villa a reușit să câștige 16 dintre cele 21 de puncte posibile după sosirea lui Unai Emery ca antrenor, iar asta se datorează și lui Dibu Martinez. Contra lui Southampton, campionul mondial a fost erou, la fel cum s-a întâmplat și în finala din Qatar, salvându-și echipa în minutul 91", au mai scris spaniolii.

Aston Villa, cu trei victorii și o remiză în ultimele patru meciuri, se află pe locul 11 în Premier League, cu 28 de puncte, la 11 lungimi peste prima poziție retrogradabilă.

În acest sezon, Emiliano Martinez a apărat în 18 meciuri din Premier League, a încasat 20 de goluri, iar în 5 partide și-a menținut poarta intactă.