southampton - liverpool Liverpool Southampton Anglia
Data publicarii: Marti 17 Mai 2022, 23:41
Data actualizarii: Marti 17 Mai 2022, 23:45

Liverpool a câștigat chinuit pe terenul celor de la Southampton, scor 2-1, și continuă să spere la titlu în Premier League, cu o etapă îniante de finalul sezonului.

”Cormoranii” au fost conduși pe St. Mary's Stadium. Redmond a înscris superb în minutul 13, după o acțiune personală. Liverpool a reușit să egaleze în minutul 27, prin Takumi Minamino, care a înscris în poarta fostei sale echipe și a refuzat să se bucure.

Liverpool, victorie chinuită! Speră în continuare la titlu în Premier League

Echipa lui Jurgen Klopp a atacat în valuri în partea secundă și a reușit să înscrie golul de 2-1 în minutul 67, prin Matip, care a trimis cu capul direct în vinclul porții adverse.

S-a terminat 2-1, iar Liverpool este, cu 89 de puncte, la un singur punct în spatele rivalilor de la Manchester City.

Calculele sunt simple pentru ultima etapă. Liverpool are nevoie de o victorie ”acasă” cu Wolverhampton și de un rezultat pozitiv al celor de la Aston Villa, echipa pregătită de Steven Gerrard, pe terenul lui Manchester City. Cu un succes, City e campioană indiferent de rezultatul obținut de ”cormorani”.

Liverpool a câștigat deja Carabao Cup și FA Cup, și este în joc și pentru trofeul Premier League. De asemenea, pe 28 mai, echipa lui Jurgen Klopp va disputa și finala Ligii Campionilor, la Paris, cu Real Madrid.