Ronaldo, contestat și după golul 801 din carieră! Mesaj dur al lui Gary Lineker + reacția portughezului

Cristiano Ronaldo Gary Lineker Manchester United Anglia
Data publicarii: Vineri 03 Decembrie 2021, 08:37
Data actualizarii: Vineri 03 Decembrie 2021, 08:40

Cristiano Ronaldo a ajuns la 801 goluri marcate în carieră, după dubla reușită pentru Manchester United în derby-ul cu Arsenal, scor 3-2.

După 1-1 la pauză, în urma golurilor marcate de Emile Smith Rowe și Bruno Fernandes, Cristiano Ronaldo și-a adus echipa în avantaj din minutul 52, când a primit o pasă excelentă de la Marcus Rashford și l-a învins pe goalkeeper-ul lui Arsenal cu un șut din 10 metri. Martin Odegaard a egalat rapid, dar Manchester United a obținut victoria după o nouă reușită a lui CR7, din penalty, în minutul 70.

Deși Ronaldo a atins o bornă istorică, 801 goluri marcate în cariera de profesionist, nu au lipsit criticile pentru atacantul portughez. Fostul mare internațional englez Gary Lineker i-a răspuns unui fan de pe Twitter, care l-a numit pe CR7 "Tapinaldo" și "Penaldo", făcând referire la maniera în care acesta reușește să înscrie.

"E ridicol și lipsit de respect. Cristiano este fără îndoială unul dintre cei mai buni din istoria acestui sport. Un fenomen absolut", a fost replica lui Gary Lineker.

După meciul de pe Old Trafford, Ronaldo a postat un mesaj în care cere unitate și concentrare pentru următorul meci al lui Manchester United, care este programat duminică, de la ora 16:00, contra lui Crystal Palace, în Premier League.

"Mintea ne este deja la următorul meci, n-avem timp de sărbătoare! Victoria de astăzi a fost foarte importantă pentru a reveni pe drumul cel bun, dar mai este mult pentru a ajunge la destinația finală. Felicitări colegilor, au arătat un spirit grozav! Și mulțumiri speciale suporterilor noștri, n-am fi reușit fără voi", a scris Ronaldo, pe Instagram.

Victoria din derby-ul cu Arsenal o duce pe Manchester united pe locul 7 în Premier League, cu 21 de puncte strânse în 14 etape, la 12 lungimi de liderul Chelsea.