VIDEO Phil Foden show! Starul lui Manchester City s-a distrat copios cu Aston Villa și a dus echipa la un punct de liderul Arsenal

Phil Foden Aston Villa Jhon Duran Manchester City Rodri Anglia
Data publicarii: Joi 04 Aprilie 2024, 08:25
Data actualizarii: Joi 04 Aprilie 2024, 08:31

Lupta pentru titlu în Premier League se anunță din ce în ce mai interesantă.

Manchester City a dispus miercuri seara, pe teren propriu, scor 4-1, de gruparea Aston Villa, în etapa a 31-a din Premier League, într-un derby al echipelor situate pe pozițiile de Champions League.

Rodri a deschis scorul în minutul 11 pentru gazde, după care oaspeţii au reuşit să egaleze nouă minute mai târziu, prin Jhon Duran (20).

Hat-trick Phil Foden în Manchester City - Aston Villa 4-1

Însă restul meciului a fost al lui Phil Foden, scrie news.ro. Acesta a adus în avantaj campioana Angliei, în minutul 45+1, şi a stabilit scorul final marcând alte două goluri în minutele 62 şi 69.

Cu 67 de puncte, Manchester City este pe locul 3 în clasament, la egalitate de puncte cu FC Liverpool, ocupanta locului secund, sub liderul Arsenal (68 de puncte) - însă fiecare dintre echipele de pe podium mai are de disputat restanțe (vezi mai jos clasamentul).

Aston Villa are 59 de puncte şi este pe poziţia a patra.