Phil Foden, omul momentului la Manchester City. Recordul stabilit de fotbalistul de 22 de ani

Manchester City Phil Foden Anglia
Data publicarii: Sambata 04 Martie 2023, 19:20
Data actualizarii: Sambata 04 Martie 2023, 19:35

Manchester City s-a impus cu scorul de 2-0 în fața celor de la Newcastle, în etapa a 26-a din Premier League.

Manchester City s-a impus pe Etihad Stadium prin golurile marcate de Phil Foden, în minutul 15, şi de Bernardo Silva, în minutul 67, din pasa lui Erling Haaland.

În clasament, Manchester City se află pe locul secund, cu 58 de puncte, la cinci puncte în spatele liderului Arsenal care s-a impus în minutele de prelungiri în fața celor de la Bournemouth, scor 3-2.

Recordul stabilit de Phil Foden

Cu patru goluri în ultimele trei partide, fotbalistul de 22 de ani a stabilit un nou record pentru Manchester City. Potrivit statisticii prezentate de Opta, la 22 de ani și 280 de zile, Phil Foden a devenit cel mai tânăr jucător care este implicat în marcarea a 50 de goluri în Premier League (33 reușite și 17 assist-uri).

"Phil are abilitatea specială a avea mingea și de a gândi cum să transforme faza în gol. Ceea ce s-a întâmplat cu el este absolut normal, există și perioade mai slabe", a declarat Guardiola după meciul cu Newcastle.