Cristiano Ronaldo Manchester United Premier League Anglia
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Sambata 16 Aprilie 2022, 23:29
Data actualizarii: Sambata 16 Aprilie 2022, 23:47

Manchester United și Norwich s-au întâlnit în etapa cu numărul 33 din Premier League, 3-2.

Victoria echipei lui Ralf Rangnick a fost adusă de Cristiano Ronaldo, cel care a marcat de trei ori în duelul cu ultima clasată din Premier League. Portughezul a deschis scorul în minutul 7, din pasa lui Elanga, alături de care a sărbătorit reușita sa, în stilul caracteristic. Ulterior, Ronaldo a mai marcat o dată, în minutul 32, însă oaspeții au înscris în primul minut de prelungiri ale primei reprize.

Pukki a egalat în minutul 52, însă superstarul portughez a ieșit din nou la rampă, cu o super-execuție din lovitură liberă. Ronaldo nu mai înscrisese pentru echipa de club din lovitură liberă de doi ani.

Mesajul lui Cristiano Ronaldo după al 60-lea hattrick al carierei

Golul din lovitură liberă a fost cu atât mai special cu cât a „marcat” cel de-al 60-lea hattrick al carierei pentru Cristiano Ronaldo, atât la națională cât și la echipa de club. După meci, portughezul a postat un mesaj pe rețelele de socializare, arătându-se mulțumit de borna atinsă, însă mai fericit de rezultatul obținut.

„Sunt foarte fericit pentru această victorie și pentru faptul că ne-am revenit în Premier League. Așa cum am mai spus, performanțele individuale sunt valoroase doar când ne ajută să ne atingem obiectivele ca și echipă, iar cel de-al 60-lea hattrick al carierei este cu atât mai important pentru că ne-a adus cele trei puncte.

Bună treabă, colegi, efort incredibil din partea tuturor. Nu renunțăm, luptăm până la final!”, a fost mesajul postat de Cristiano Ronaldo pe Instagram.

Cifre incredibile ale lui Cristiano Ronaldo

Cu reușitele din meciul cu Norwich, Cristiano Ronaldo a ajuns la 21 de goluri marcate pentru Manchester United în acest sezon, în toate competițiile, având 15 în campionat. Portughezul este al treilea jucător în clasamentul golgheterilor, cu cinci reușite în spatele lui Mohamed Salah.

Atacantul este primul jucător de 36 de ani sau mai în vârstă care reușește să marcheze cel puțin 15 goluri într-un sezon din Premier League. Totodată, Cristiano Ronaldo a urcat pe poziția a treia la numărul de goluri marcate din lovitură liberă în Premier League, având 12, cu 6 mai puține decât David Beckham și 5 mai puține decât James Ward-Prowse.