VIDEO Meci senzațional făcut de Liverpool cu Newcastle și ”cormoranii” lui Jurgen Klopp se distanțează în fruntea clasamentului!

Liverpool Cody Gakpo curtis jones Mohamed Salah Newcastle Anglia
Data publicarii: Marti 02 Ianuarie 2024, 08:19
Data actualizarii: Marti 02 Ianuarie 2024, 08:22

Prima partidă din 2024 a lui Liverpool s-a jucat pe ”Anfield”.

Liverpool a învins-o, luni, pe teren propriu, cu scorul de 4-2 pe Newcastle, într-un meci contând pentru etapa a 20-a a campionatului Angliei.

După 0-0 la pauză și o primă parte extrem de spectaculoasă, în ciuda scorului de pe tabelă, golurile au început să curgă în repriza a doua.

0-0 la pauză și apoi 6 goluri în a doua repriză

În minutul 23, Salah a ratat un penalty pentru formația lui Jurgen Klopp, iar Newcastle a înscris în minutul 37 prin Burn, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

Pentru Liverpool au marcat același Mohamed Salah, în minutele 49 şi 86 (din penalty, încercare reușită de data aceasta), Curtis Jones, în minutul 74, şi Cody Gakpo, în minutul 78, în timp ce pentru Newcastle au înscris Alexander Isak, în minutul 54, şi Sven Botman, în minutul 81.

În clasament, Liverpool este lider, cu 45 de puncte, peste Aston Villa (42), Manchester City (40 - un meci mai puțin disputat), Arsenal (40) și Tottenham (39), în timp ce Newcastle este pe locul 9, cu 29 de puncte.