Evoluțiile tot mai bune ale mijlocașului olandez Xavi Simons i-au determinat pe cei de la Leipzig să avanseze discuțiile pentru un transfer definitiv. Astfel, Xavi Simons a semnat, la începutul acestui an, până în 2027, iar germanii au făcut un efort financiar considerabil pentru a-l lua de tot de la PSG.

Chiar dacă a fost dorit de Bayern Munchen în vara lui 2024, olandezul care aparținea de PSG a fost luat definitiv și joacă în continuare la RB Leipzig.

Manchester United îl vrea pe Xavi Simons

La începutul anului, după ce a fost împrumutat pentru un sezon și jumătate la RB Leipzig de la PSG, Xavi Simons (21 de ani) a fost transferat de germani definitiv.

Mai exact, Leipzig a plătit 50 de milioane de euro, sumă la care se adaugă încă 30 din eventuale bonusuri, în funcție de performanțele jucătorului sau ale echipei. Acum, el poate schimba iar echipa, dar și campionatul, fiind dorit de Manchester United.

În acest sezon, Xavi Simons a evoluat în 29 de partide pentru cei de la Leipzig, în toate competițiile, reușind să înscrie de 10 ori și să ofere alte șase pase decisive.

Site-urile de specialitate îl evaluează pe starul olandez născut la Amsterdam la 70 de milioane de euro. Suma de transfer pe care o va oferi Manchester United poate fi cu mult peste cota de piață, poate de 100 de milioane de euro.

Sezon trecut foarte bun pentru Xavi Simons

În sezonul precedent, Xavi Simons a evoluat în 43 de partide pentru cei de la Leizpig și a fost unul dintre cei mai eficienți jucători ai echipei, cu zece goluri marcate și 15 assist-uri.

Mijlocașul a fost cel mai bine cotat jucător al Olandei din lotul de la EURO 2024, cu o valoare de piață de 80 de milioane de euro.