Manchester United – Liverpool 2-2. ”Cormoranii” fac un pas greșit și dinamitează lupta la titlu

Manchester United Liverpool Premier League Anglia Partida dintre Manchester United și Liverpool / Foto: Imago
Data publicarii: Duminica 07 Aprilie 2024, 19:51
Data actualizarii: Duminica 07 Aprilie 2024, 19:51

Liverpool a obținut doar un punct pe Old Trafford, în meciul cu Manchester United, scor 2-2, în etapa 32 din Premier League.

Echipa lui Jurgen Klopp a călcat strâmb în cursa către titlu. Cu un singur punct obținut pe Old Trafford, ”Cormoranii” nu au reușit să revină în vârful ierarhiei și sunt pe locul doi în clasament, cu 71 de puncte, la egalitate cu liderul Arsenal și la o lungime în fața lui Manchester City.

Liverpool, pas greșit în lupta la titlu

”Cormoranii” au deschis scorul în minutul 23 prin Luis Diaz, cu o execuție superbă din fața porții. După pauză, Bruno Fernandes a reușit să restabilească egalitatea. Portughezul l-a surprins pe Kelleher mult în afara porții și a înscris cu o execuție de la distanță.

Manchester United a trecut în avantaj în minutul 67, prin reușita lui Mainoo din interiorul careului. Mijlocașul ”Diavolilor” a trimis superb, din întoarcere, și nu i-a dat nicio șansă lui Kelleher.

Liverpool a beneficiat de o lovitură de la 11 metri în minutul 82, după o intervenție a lui Wan-Bissaka asupra lui Harvey Elliott, iar Mohamed Salah a stabilit scorul final de la punctul cu var.

Manchester United este a șasea clasată în ierarhia din Premier League, cu 49 de puncte.