Dezastru. Dezastru. Dezastru! Man United a ratat finala Cupei Ligii la penalty-uri! Final nebun, doua goluri in '119 si '120! City se bate cu Sunderland pentru trofeu! VIDEO

Manchester United Sunderland Anglia
Data publicarii: Miercuri 22 Ianuarie 2014, 23:36
Data actualizarii: Joi 23 Ianuarie 2014, 01:29

► Weekend FAntastic la Sport.ro! Vineri, 21.45: Arsenal - Coventry City! Sambata, 14.45: Bournemouth - Liverpool! FA Cup. Religia Fotbal!

Manchester United a ratat calificarea in finala Cupei Ligii la capatul unui meci cum rar iti e dat sa vezi. In tur a fost 2-1 pentru Sunderland, iar dupa 90 de minute jucate pe Old Trafford, echipa lui Moyes conducea cu 1-0.

Intr-un mod destul de ciudat, in raport cu regulamentul pe care il stim in fotbal, partida a intrat in prelungiri. Regulamentul Cupei Ligii spune ca daca scorul ar fi ramas acelasi dupa 120 de minute, United ar fi obtinut calificarea in finala. Singurul scor pentru lovituri de departajare: 2-1 pentru United.

Insa Manchester United nu a putut sa isi pastreze acest avantaj decat pana in minutul 119, cand De Gea a comis o gafa uluitoare si le-a facut cadou gazdelor golul de 1-1.

Miracolul s-a produs la faza imediat urmatoare, cand Hernandez a marcat pentru 2-1 dupa o actiune care ne-a adus aminte de golul inscris de United in prelungirile finalei Champions League din 1999, cu Bayern Munchen.

Meciul a ajuns asadar la penalty-uri, unde jucatorii s-au intrecut in ratari. Welbeck, Januzaj, Jones si Rafael au ratat loviturile de la 11 metri, iar Sunderland a obtinut calificarea in finala Cupei Ligii, unde o va intalni pe Manchester City.

CLICK AICI PENTRU VIDEO

Iata reactia lui David Moyes dupa gafa lui De Gea (golul din min. 119)

PENALTY-URI

SUNDERLAND S-A CALIFICAT IN FINALA

A cincea serie: Adam Johnson suteaza in blocajul lui De Gea, Rafael rateaza si el!!!! S-a terminat! Manchester United este eliminata din Cupa Ligii

A patra serie: Ki inscrie pentru Sunderland, Jones rateaza; Sunderland trece in avantaj

A treia serie: Alonso inscrie, Januzaj rateaza!! Din nou egalitate.

A doua serie: De Gea apara sutul lui Steven Fletcher de la Sunderland, Darren Fletcher de la United inscrie; United are avantaj de un gol

Prima serie: Gardner trimite peste poarta, Welbeck trimite peste poarta; incredibil!!

UPDATE

Final de meci incredibil pe Old Trafford! Philip Bardsley a marcat pentru 1-1 in minutul 119, dupa o gafa uluitoare a lui De Gea. Manchester United a inscris apoi miraculos, un minutul 120, prin Hernandez, in stilul golului marcat in prelungiri cu Bayern Munchen, in 1999

Ora 23.30

Manchester United si Sunderland joaca de la aceasta ora returul semifinalei din Cupa Ligii Angliei.

In tur a fost 2-1 pentru Sunderland, iar dupa 90 de minute jucate pe Old Trafford, United conduce cu 1-0 (Jonny Evans '37).

Intr-un mod destul de ciudat in raport cu regulamentul pe care il stim in fotbal, meciul a intrat in prelungiri. Regulamentul Cupei Ligii spune ca daca scorul se mentine acesta pana la finalul celor 120 de minute, Manchester United se califica mai departe. (singurul scor pentru penalty-uri este 2-1 pentru United)

In cealalta semifinala, Manchester City a spulberat-o pe West Ham, 9-0 la general si a obtinut calificarea in ultimul act al competitiei.