Manchester City Brighton manchester city - brighton Anglia
Data publicarii: Joi 21 Aprilie 2022, 08:16
Data actualizarii: Joi 21 Aprilie 2022, 08:22

Manchester City continuă cursa pentru titlu cu Liverpool. ”Cetățenii” au câștigat și meciul cu Brighton, scor 3-0, și au revenit pe primul loc în Premier League.

La pauză, cele două echipe au intrat la egalitate, scor 0-0. City a luat atitudine după pauză și a deschis scorul prin Mahrez.

Foden a punctat pentru 2-0 în minutul 65, din assist-ul aceluiași Mahrez, iar pe final, Kevin De Bruyne l-a servit pe Bernardo Silva care a punctat, în minutul 82, pentru 3-0.

Manchester City a revenit pe primul loc în Premier League, după 3-0 cu Brighton

Cu șase etape înainte de finalul sezonului, Manchester City și Liverpool sunt despărțite de un singur punct în fruntea clasamentului din Premier League. Manchester City are 77, iar Liverpool 76. Chelsea completează podiumul, cu 62 de puncte, iar Tottenham, cu 57 de puncte, ocupă locul patru, la egalitate cu Arsenal.

În următoarea rundă, Manchester City va juca pe teren propriu cu Watford, iar Liverpool va juca tot ”acasă” cu rivala locală Everton, care se luptă pentru evitarea retrogradării.

Liverpool este calificată și în finala FA Cup, unde o va întâlni pe Chelsea, pe Wembley, în partida programată pe 14 mai. Meciul poate fi urmărit pe PRO ARENA și VOYO.