Manchester City Kevin De Bruyne Premier League wolves - manchester city Anglia
Data publicarii: Joi 12 Mai 2022, 08:20
Data actualizarii: Joi 12 Mai 2022, 08:29

Manchester City a câștigat la scor duelul cu Wolverhampton din deplasare, 5-1. Kevin De Bruyne a fost omul meciului pe Molineux Stadium.

Belgianul a marcat nu mai puțin de patru goluri și a bifat o premieră în cariera sa. Este primul meci la nivel profesionist în care reușește acest lucru. Până acum, De Bruyne nu bifase nici măcar un hat-trick.

Wolves - Manchester City 1-5. ”KDB” a făcut show pe Molineux

”KDB” a deschis scorul în minutul șapte, din pasa excelentă a lui Bernardo Silva. Wolves a restabilit egalitatea patru minute mai târziu, prin Dendoncker, dar bucuria gazdelor nu a durat mult, pentru că De Bruyne a înscris din nou.

În minutul 16, belgianul a pasat decisiv pentru Sterling, dar mingea a fost respinsă de portarul lui Wolves înapoi la De Bruyne, care a înscris pentru 2-1.

În minutul 24, scorul era deja 3-1! Mijlocașul lui City a punctat din nou, cu un șut superb, din afara careului, reușind prima „triplă” din carieră, toate golurile fiind marcate cu piciorul mai „slab”.

După pauză, De Bruyne a înscris și cu dreptul și a dus scorul la 4-1. Sterling a stabilit scorul final, în minutul 84: 5-1 pentru Manchester City, care rămâne pe primul loc în Premier League, la trei puncte distanță de Liverpool și cu un golaveraj impresionant, cu 94 de goluri marcate și 22 primite.

West Ham (deplasare) și Aston Villa (acasă) sunt ultimele adversare ale celor de la Manchester City din acest sezon.