FOTO ȘI VIDEO Manchester City a sărbătorit titlul de campioană în Premier League cu o victorie cu Chelsea!

Manchester City Erling Haaland Julian Alvarez Kevin De Bruyne Pep Guardiola Anglia
Data publicarii: Luni 22 Mai 2023, 10:03
Data actualizarii: Luni 22 Mai 2023, 10:05

Echipa antrenată de Pep Guardiola a depășit-o în ultimele etape pe Arsenal și a câștigat al treilea campionat consecutiv.

Manchester City a sărbătorit câştigarea celui de-al nouălea său titlu de campioană a Angliei cu o victorie la limită pe teren propriu în faţa formaţiei Chelsea Londra (1-0), duminică, într-o partidă contând pentru etapa a 37-a (penultima) din Premier League.

Unicul gol al întâlnirii de pe Etihad Stadium a fost marcat de atacantul argentinian Julian Alvarez, în minutul 12.

Manchester City - Chelsea 1-0, fără Erling Haaland şi Kevin de Bruyne în primul ”11”

Antrenorul "cetăţenilor", Pep Guardiola, nu a inclus în primul unsprezece mai mulţi dintre jucătorii săi de bază, în frunte cu atacantul Erling Haaland şi mijlocaşul Kevin de Bruyne, care au intrat în joc în cursul reprizei secunde.

Într-un alt joc programat duminică, Brighton s-a impus pe propria arenă, cu 3-1, în faţa "lanternei roşii" Southampton, asigurându-şi calificarea în cupele europene pentru prima oară în istoria sa.